Denník N

S Putinovou minulosťou to možno bolo inak. Žiadny výnimočný špión, ale radový úradník, píšu nemeckí novinári

Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stretával sa s teroristami a dodával im zbrane na útoky na Západe. Osobne sa zapojil do vraždy vplyvného bankára Alfreda Herrhausena. A v roku 1989 sa „hrdinsky“ postavil masám ľudskoprávnych aktivistov, ktorí oslavovali zrútenie Berlínskeho múru.

Aj to sú legendy, ktoré kolujú o pôsobení Vladimira Putina vo funkcii zamestnanca sovietskej zahraničnej rozviedky v Drážďanoch. Vo východnom Nemecku pracoval v rokoch 1985 až 1990.

Lenže podľa investigatívy týždenníka Der Spiegel bol Putin skôr poslíčkom a tvrdenia o jeho „tajných úlohách“ pochádzali z nedôveryhodných zdrojov.

Ako zistili nemeckí novinári, jeden z nich je známy „notorickým fabulovaním“ a druhý otvorene priznáva, že niektoré svoje vyjadrenia o Putinovi prekrútil či zveličil.

O tom, že Putin bol v 80. rokoch outsiderom, písalo viacero autorov už predtým. Skúsenosti z Drážďan mali výrazný vplyv aj na jeho ďalšiu politickú kariéru v Rusku.

Dôležité dokumenty vyriešil šéf

V doteraz zverejnených dokumentoch východonemeckej tajnej služby Stasi je o Putinovi len minimálny počet záznamov. Vysvetliť sa to dá dvomi spôsobmi: buď jeho misia bola taká tajná, že ich radšej okamžite vymazali, alebo taká rutinná, že ich ani nikdy nezapísali.

Magazín Der Spiegel sa prikláňa k druhej možnosti a opisuje, v čom spočívala skutočná náplň Putinovej práce v Dráždaňoch. Žiadne „špeciálne hollywoodske misie“, na ktoré nemáme hodnoverné dôkazy, ale celé dni strávené

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie