Świąteková vyhrala najťažší zápas v kariére a začína pripomínať Navrátilovú či Evertovú

Iga Świąteková. Foto - TASR/AP
Iga Świąteková. Foto – TASR/AP

Iga Świąteková vyhrala po tretí raz Roland Garros, vo finále zdolala Karolínu Muchovú 6:2, 5:7 a 6:4.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Poľská tenistka bola na celom turnaji taká dominantná, že neprehrala na ceste do finále ani jeden set. V prvých troch zápasoch vyhrala až štyri sety pomerom 6:0.

Jeden z najvplyvnejších tenisových novinárov Ben Rothenberg ju dokonca nazval „jednou z najlepších tenistiek v histórii, čo sa týka hladkých víťazstiev.“

Vo finále však hrala proti Češke Karolíne Muchovej a zápas mal veľkú kvalitu.

Spočiatku to vyzeralo na jednoznačnú záležitosť, ibaže v druhom sete začala hrať Muchová tak dobre ako v semifinále, kde zdolala Arynu Sabalenkovú. Češka vyhrala druhý set a na začiatku tretieho viedla 2:0.

Muchová neskôr viedla dokonca 4:3 s brejkom, no Świąteková zápas napokon vyhrala za 2 hodiny a 46 minút 6:2, 5:7, 6:4.

„Toto bol najťažší zápas, odkedy som Iginým trénerom,“ hovoril tréner Tomasz Wiktorowski pre Eurosport po tom, čo jeho zverenkyňa vyhrala tretíkrát Roland Garros.

„Karolína hrala najlepšie, keď prehrávala. Iga prišla s výbornými údermi vtedy, keď prehrávala 0:2. Takto dokážu hrať iba šampióni, keď prehrávajú,“ hovorila vo vysielaní Eurosportu bývalá svetová jednotka Chris Evertová.

Świąteková našla to, čomu sa často hovorí aj víťazná mentalita. Už pri vlaňajšom víťazstve na US Open, kde nehrala až tak dominantne, dokázala, že dokáže vyhrávať, aj keď sa jej príliš nedarí.

Tento rok prichádzala na Roland Garros v úplne inej pozícii ako vlani, keď vyhrala tiež. Minulý rok vyhrala titul v priebehu 37-zápasovej víťaznej série, z ktorej veľkú časť dosiahla na antuke.

Teraz to bolo po rôznych zdravotných problémoch. Pre zranenie vynechala turnaj v Miami, v Ríme tesne pred Roland Garros musela pre zranenie vzdať štvrťfinále.

No na Roland Garros prišla opäť v najlepšej forme. Čo ju teda robí takou dominantnou na tomto turnaji?