Denník N

Bieloruský denník: Politickí väzni za mrežami píšu poéziu a dokonca aj knihy: ako je to možné a čo sa z toho dá vyčítať?

Záber z animovanej básne pre deti Andreja Skurka. Reprofoto – YouTube
Záber z animovanej básne pre deti Andreja Skurka. Reprofoto – YouTube

Väzenská bieloruská literatúra.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

V Bielorusku je jeden a pol tisíc politických väzňov (a tisícky ďalších bez oficiálneho štatútu aktivistov za ľudské práva), ktorí nikdy nemali skončiť v kolóniách, väzniciach a zariadeniach predbežného zadržania.

Sú to inžinieri, učitelia, robotníci, lekári, IT špecialisti, novinári, podnikatelia či kultúrne osobnosti. Aktívni, kreatívni, slobodní ľudia plní nápadov. V zajatí sa snažia nevyhasnúť, ale robiť to, čo ich rozvíja. Niekto číta knihy, niekto kreslí, učí sa jazyky z učebníc od príbuzných – a niekto píše poviedky a básne.

O takýchto tvorivých impulzoch sa spravidla dozvedáme z listov politických väzňov, ktoré s prestávkami prichádzajú z väzenia.

Napríklad teraz už bývalý politický väzeň a marketér Alexandr Vasilevič napísal rozprávky pre svoje dcéry s názvom Otec a tučniak. Keď bol ešte vo väzení, jeho manželka Nadežda Zelenkovová vytvorila z jeho 9 rozprávok elektronickú knihu (v ruštine).

Právnik a predstaviteľ štábu Viktara Babaryka Maksim Znak, odsúdený na 10 rokov väzenia, píše vo väzení básne a poviedky. Vyšla dokonca zbierka Zekameron, pozostávajúca výlučne z väzenských príbehov. Prácu bieloruského právnika si môžete prečítať v pôvodnom znení na telegramovom kanáli jeho sestry (nové publikácie však boli pozastavené) alebo v knihe Zekameron, ktorá už vyšla.

Bývalý šéfredaktor a pred zadržaním vedúci oddelenia reklamy a marketingu najstarších bieloruských novín Naša Niva Andrej Skurko začal vo väzení písať detské básne. Jeho manželka hovorí, že inšpiráciou pre politického väzňa bol jeho syn Tomaš. Skurko napísal svoju prvú báseň podľa pohľadnice so zvieratkami, ktorú mu darovala manželka. Básne postupne pribúdali a syn Tomaš si už u otca objednáva básne na konkrétnu tému: napríklad o koňovi.

Manželka politického väzňa Paulina začala v určitom okamihu zverejňovať básne svojho manžela na Facebooku, všimli si ich kolegovia z týždenníka Naša Niva a zverejnili ich – a potom si ich všimli autori detského youtubového kanála Bejbus a dostali chuť ich zanimovať. Dnes už na YouTube nájdete vyše 65 kreslených básní od Andreja Skurka:

Básne Andreja Skurka zozbierali aj v knihe pre deti, ktorá sa v bieloruštine volá Пра сланоў і барсучкой для дзяўчат і хлапчукоў (O slonoch a jazvecoch pre dievčatá a chlapcov). Kniha detských básní od politického väzňa možno vyjde aj v slovenskom jazyku – už je otvorená finančná zbierka na vydanie knihy. Polovica požadovanej sumy je už vyzbieraná.

Odkaz na zbierku: https://www.donio.sk/kniha-vazneneho-novinara

Manželka Andreja Skurka Paulina o básňach svojho manžela povedala: „Andrej je za mrežami neprávom, ale jeho básne sú na slobode a majú šťastný osud.“

Andreja Skurka majú prepustiť na slobodu 18. augusta 2023. Odsúdili ho na 2,5 roka väzenia.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Aryna Sabalenková a citát o Lukašenkovi

Bieloruska Aryna Sabalenková je úspešná tenistka. Momentálne je v špičke singlového rebríčka a môže sa stať svetovou jednotkou. Sabalenková je bývalá svetová jednotka vo štvorhre, je skutočne skvelá a bystrá športovkyňa, len fanúšikovia mali voči nej výčitku nesúvisiacu so športom: Aryna dlho nevyjadrovala svoj názor na Lukašenka, jeho spoluúčasť na vojne a zločiny proti mierumilovným bieloruským občanom.

Navyše keď Arynu Sabalenkovú na tlačových konferenciách kritizovali za jej prepojenia s Lukašenkom (verejné podujatia, prijímanie gratulácií od diktátora atď.), takýmto otázkam sa vždy vyhýbala, novinárov ignorovala alebo na nich sama útočila kritikou.

Po postupe do semifinále na turnaji Roland Garros dostala Aryna Sabalenková otázku, či ešte podporuje Lukašenka. Bieloruska pre mnohých nečakane odpovedala dosť priamočiaro: „Je to ťažká otázka. Nepodporujem vojnu, teda práve teraz nepodporujem ani Lukašenka.“

Áno, Sabalenkovej možno stále klásť otázky o jej postoji, no po dlhých mesiacoch popierania a ignorovania sú to dôležité slová.

1498 politických väzňov k 7. júnu

Podľa tvrdení bieloruských aktivistov za ľudské práva sú každý mesiac prepustené desiatky politických väzňov. Lukašenkov režim však stále zatýka nových, a tak počet politických väzňov neklesá. K 7. júnu je v Bielorusku 1498 politických väzňov a ďalšie tisíce ľudí sú uväznené z politických dôvodov, no z rôznych dôvodov nemajú príslušný štatút od aktivistov za ľudské práva.

Zadržania lekárov

Už vyše 40 dní nie sú žiadne informácie o tom, čo sa stalo s bývalým kandidátom na prezidenta Bieloruska Viktarom Babarykom. Nevieme, kde je a v akom stave. Nič nepovedali dokonca ani jeho príbuzným.

A v meste Novopolock, kde sa nachádza kolónia, v ktorej politika zadržiavajú, došlo k sérii zatýkania lekárov po tom, čo unikli informácie o Babarykovom zdravotnom stave. Niekoľkých lekárov zadržali nie iba na jeden deň a neskôr z dôvodu absencie prišli o zamestnanie – ťažko však chodiť do práce, keď vás zadržiava polícia a pár týždňov drží v neľudských podmienkach v cele.

12 rokov politickou väzenkyňou

Bielorusku Janu Pinčukovú, ktorá podľa Lukašenkovho režimu zorganizovala protestný telegramový kanál v meste Vitebsk, odsúdili na 12 rokov väzenia: keď ju v roku 2021 zadržali, mala 25 rokov.

Za správu telegramového kanála obvinili Pinčukovú z „vytvorenia alebo vedenia teroristickej organizácie“.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie