Denník N

Keď sa konzervatívci pasujú za rebelov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Problémom všetkých, ktorí si z konzervativizmu spravili štít pre svoje náboženské videnie sveta, je, že v extrémnom progresivizme vidia všetky tie mechanizmy, ktoré pridobre poznajú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Akokoľvek mi kresťanistami umelo tlačené delenie spoločnosti na konzervatívnu a liberálnu môže pripadať smiešne a miestami až trápne, jedno sa im musí nechať. Viacerí z nich natoľko podľahli svojmu presvedčeniu o neúnavnom donquijotovskom boji za prirodzený poriadok vecí, až prinútili aj zvyšok spoločnosti pristúpiť na túto krivú hru, ktorá sa stala najnovšou ingredienciou v hrnci takzvaných kultúrnych vojen.

Pre potreby svojho publika, ktoré si po potvrdzovanie vlastných názorov chodí najradšej pod kazateľnice kostolov provinčného typu, neváhali elitní propagátori slovenskej verzie konzervativizmu vytvoriť prienik s kresťanskou náboženskou ideológiou, ktorej základné parametre ako-tak sedia do rovnice, ktorá im dáva zmysel. Výsledkom je ideový koktailový mix, ktorý ponúka takmer všetko pre každého, kto svoje poznanie sveta opiera o päť kníh Mojžišových a štyri evanjeliá a súčasne túži po akejsi šľahačkovej nadstavbe, ktorá by to celé urobila o čosi stráviteľnejším pre moderného človeka 21. storočia.

Takýto „názorový drink“ by mal kdekoľvek vo svete len malú šancu uspieť, ale inak to už vyzerá, ak ho ponúknete ako jedinú alternatívu vo dvojici s nápojom, ktorý si pre vlastné potreby nazvime „woke“. To už po ňom – aj keď možno neochotne a ospravedlňujúc sa – siahajú aj inak príčetní konzervatívci, ktorí podľahli strašeniu náboženských fanatikov vydesených predstavou, že raz by spoločnosť o tých najdôležitejších veciach mohla naozaj rozhodovať na základe vedeckého konsenzu a nie smerníc z Vatikánu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie