Denník N

Vo vile mafiána Sátora je neznámy hosť, ide o majetok odsúdeného starostu Doru, ktorý prepadol štátu

Dolný Chotár. Za plotom je Sátorov palác. Foto - András Á. Cséfalvay
Dolný Chotár. Za plotom je Sátorov palác. Foto – András Á. Cséfalvay

Majetok bývalého starostu obce Dolný Chotár, ktorého odsúdili za objednávky vrážd, prepadol štátu vrátane pozemku s rozostavanou vilou mafiána Ľudovíta Sátora. Na pozemok sa niekto nasťahoval, štátne orgány o tom nevedia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na kraji obce Dolný Chotár v okrese Galanta počas uplynulých mesiacov niekto postavil masívnu plechovú bránu. Ohraničuje pozemok s vysokými stromami, ktoré tvoria bezpečný úkryt pred zvedavými pohľadmi na nedokončenú vilu známeho vodcu dunajskostredskej mafie Ľudovíta Sátora. Je to pokojné miesto, na ktoré sa dostanete len po poľnej ceste.

Nelegálne postavená budova je už desaťročia prázdna – policajní kukláči jej bránu vylomili obrneným transportérom v lete 2002, keď udreli na Sátora a jeho bandu. Odvtedy pred vilou brána nebola – až doteraz.

Miesto je podľa nápisu nalepeného na bráne strážené kamerou. Nevidno, čo sa deje vnútri, no podľa informácií Napunku jednu z vedľajších budov vily zrekonštruovali a aktívne sa používa. Miestni s obavami sledujú, že v okolí mafiánskej vily so zlou povesťou znovu nastal pohyb.

Niet oficiálneho dôkazu, že by na území niekdajšieho Sátorovho paláca niekoho zavraždili. Miestne legendy však hovoria, že steny pivnice sú tak nahrubo vybetónované, aby nebolo zvonku počuť, ak tam dole niekoho odbachnú.

Situácia je zvláštna aj preto, že po právoplatnom odsúdení starostu Františka Doru staršieho minulý rok v júli si všetci mysleli, že Dolný Chotár čakajú pokojnejšie časy. Dora dostal trest 25 rokov za mrežami a súd rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. K tomu patria aj parcely, na ktorých stojí Sátorova vila.

Minulý rok na jeseň ešte nebolo ani stopy po tom, že by pozemky Doru už boli majetkom štátu alebo že by niekto chcel vziať do vlastníctva roky opustenú Sátorovu vilu. Tohto roku na jar však život začal opäť prekvitať na pozemku, ktorý bol desaťročia prázdny.

Pozreli sme sa, čo sa stalo v uplynulých mesiacoch s majetkom Františka Doru, čo všetko vlastnil starosta odsúdený za viacnásobnú vraždu a ako je možné, že niekto len tak obsadí pozemok, ktorý štát skonfiškoval členovi zločineckej organizácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie