Denník N

Týždeň v zdraví: Prečo by mali aj chlapi plakať? Čo s našimi telami robí pridlhé sedenie? Dokážete sa upokojiť?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  prečo je plač dôležitý pre naše telá i duše,
  •  čo s našimi telami robí pridlhé sedenie a čo s tým môžeme urobiť,
  •  akými rôznymi spôsobmi okrem meditácie sa môžeme upokojiť.

Prečo by aj chlapi mali plakať?

Už dávno neplatí naratív ,,chlapi neplačú”, plač má svoje príčiny, dôvody a zmysel bez ohľadu na pohlavie a je pre naše telá a duše doslova očistný. A medzi nami chlapmi aj dievčencami: plačú predsa aj chlapi, ktorí tvrdia, že neplačú, len to zväčša nerobia verejne.

Plač vonkoncom nie je prejavom slabosti a každý, kto sa usiluje zadržiavať slzy či vedome neplakať, ide proti svojej prirodzenosti. Snaha potlačiť emocionálny prejav, ktorý je pre človeka prirodzený, môže byť kontraproduktívna a nie veľmi prospešná duševnému zdraviu.

Plač je definovaný ako komplexný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie