Denník N

#MapaTýždňa: Ako to je s intervenciami NATO a prečo je nezmysel porovnávať ich s ruskou agresiou proti Ukrajine

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je veľvyslanec SR vo Veľkej Británii a bývalý štátny tajomník ministerstva obrany. Text vznikol ako súčasť seriálu @Mapa týždňa, ktorý autor uverejňuje na svojom facebookovom profile.

Azda najčastejším argumentom obhajcov ruskej agresie voči Ukrajine je, že „aj NATO útočí na iné krajiny“. Dokonca aj sám Vladimir Putin vo svojom prejave o (ilegálnej) anexii Krymu sa odvolával na aliančné intervencie na Balkáne, napríklad v Kosove v roku 1999.

Poďme sa teda pozrieť na zoznam najdôležitejších intervencií Aliancie po skončení studenej vojny a porovnajme ich s ruskou agresiou proti Ukrajine. Či už s anexiou Krymu v roku 2014, alebo s totálnym útokom 24. februára 2022.

1995 – 1996: Bosna a Hercegovina. V roku 1995 prebiehala v tejto bývalej juhoslovenskej republike krvavá občianska vojna už niekoľko rokov, počas ktorej zomierali desaťtisíce ľudí. V auguste až septembri 1995 spustila Aliancia leteckú kampaň proti silám bosnianskych Srbov, ktoré atakovali medzinárodné mierové sily pod vlajkou OSN a aj civilné obyvateľstvo, väčšinou Bosniakov. Najpamätnejšou bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kosovo a Srbsko

Komentáre

Teraz najčítanejšie