Denník N

Ako Rusi objavili mapu, na ktorej Ukrajina neexistuje, a čo to vraví o ich myslení

Ilustrácia - Deník N/Petr Polák
Ilustrácia – Deník N/Petr Polák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Každý, kto mal v škole zemepis, vie, že mapa je model reálneho sveta, ale nie je to model dokonalý. Ide o model zmenšený, zovšeobecnený a vždy by to mal byť model vysvetlený (minimálne má byť uvedená mierka, prípadne zobrazenie a ďalšie informácie).

Každý žiačik by mal vedieť, že autor mapy môže niektoré skutočnosti zdôrazniť a iné potlačiť, aby bola mapa prehľadná. Len tak totiž môže slúžiť svojmu účelu.

Existuje veľa spôsobov, ako mapy deliť. Väčšina z nás bežne prichádza do styku s mapou topografickou/turistickou, politickou, historickou alebo katastrálnou. Populárne sú aj mapy staré, vytvorené pred mnohými desiatkami až stovkami rokov.

Často sa pritom zamieňajú mapy historické, teda také, ktoré zobrazujú nejaké územie niekedy v minulosti, s mapami starými. Politické, historické a staré mapy majú množstvo dôležitých charakteristík, ktoré stojí za to na účely tohto textu priblížiť.

Hlavným účelom politickej mapy primárne nie je orientácia v priestore ako takom – teda ako ďaleko sú od seba sídla, aké vysoké sú hory či aké hlboké sú moria –, ale orientácia v politickej dimenzii daného priestoru. Pozornosť sa preto venuje priebehu politických hraníc.

Platí, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie