Denník N

Slovenský tréner Muchovej: Počas Roland Garros prekonala vážnu chorobu, má na to byť svetovou jednotkou

Karolína Muchová. Foto - TASR/AP
Karolína Muchová. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa začal Roland Garros, česká tenistka Karolína Muchová bola v rebríčku WTA na 43. mieste a zrejme nikto ju nevnímal ako favoritku.

Mnoho fanúšikov si ju možno pamätalo zo semifinále Australian Open 2021 či zo štvrťfinále Wimbledonu 2019 a 2021. Jej štýl hry plný nábehov na sieť a kreatívnych riešení vyčnieva medzi inými tenistkami.

No tí, ktorí nesledovali jej príbeh medzi týmito úspechmi a tohtoročným Roland Garros, možno nevedeli, ako často bola zranená. Preto sa prepadala aj v rebríčku. Sezónu začínala na 151. mieste.

Problémy prišli aj v Paríži, Muchová musela bojovať so zdravotnými problémami a pokračovanie konzultovali s lekárom.

Na Roland Garros však najskôr v prvom kole vyradila svetovú osmičku Mariu Sakkariovú. V semifinále potom už síce prehrávala v treťom sete 2:5 proti svetovej dvojke Aryne Sabalenkovej, ktorá mala dokonca mečbal, ale Muchová vyhrala.

Vo finále potom vyhrala set proti svetovej jednotke Ige Świątekovej a postarala sa o jeden z najťažších zápasov v jej kariére. „Teraz sa musí dať zdravotne do poriadku, takže týždeň bude bez tenisu,” hovorí slovenský tréner Emil Miške, ktorý sa od tohto roka k Muchovej vrátil.

Muchovú predtým viedol do roku 2020, v tom čase ju priviedol na 21. miesto sveta. Momentálne si česká tenistka vytvorila nové kariérne maximum a patrí jej 16. priečka.

Tréner Igy Świątekovej Tomasz Wiktorowski povedal, že výhra vo finále nad Karolínou Muchovou bola najťažšia, odkedy je jej trénerom. Každé jej doterajšie grandslamové finále bolo dvojsetové – ako by ju nik nedokázal potrápiť. Čo to hovorí o Muchovej?

Jasne to vypovedá, že pred Igou majú súperky veľký rešpekt. Ale Karolína je známa medzi najlepšími tým, že je extrémne nebezpečná, nechcú proti nej hrať. Vedia, aká je, akú má nepríjemnú hru. Karolína má pozitívnu bilanciu s hráčkami top 20. Viac zápasov teda vyhrala ako prehrala. Ona reálne má hru na to, aby porazila kohokoľvek, a jej súperky to vedia. Aj preto idú do zápasu s ňou s väčšími obavami.

Prečo majú všetci taký rešpekt zo Świątekovej? 

Veľmi dobre vytvára tlak, hrá fantasticky do uhlov a hlavne nerobí chyby. Hrá rýchlo, Sabalenková či Rybakinová síce majú väčšie rany, ale ona je aj pri rýchlosti bezchybná. Keď nastúpi s takouto intenzitou, tak súperky sa často vzdajú, lebo cítia, že nemajú šancu.

Veľa zápasov vyhráva tým, že jej súperky buď idú do zápasu s tým, že nemajú šancu, alebo to po zopár gemoch vzdajú. Je to síce pre ňu výhoda, že ušetrí sily, ale aj nevýhoda, lebo nemá natrénované ťažké a vyrovnané zápasy.

Ak proti nej vyhráte set, dokáže zneistieť, pretože to nemá až tak často zažité. Kedysi boli hokejisti Zbornej podobný prípad. Hovorilo sa, že treba nejak vydržať prvú tretinu nedostať gól a oni zneistejú, lebo sú zvyknutí prevalcovať každého.

Aké sú ciele Karolíny Muchovej po Roland Garros?

Bolo by zvláštne, keby sme nemali najvyššie ciele. Určite sa bude chcieť dostať do top 10 a potom aj vyššie. Rada by vyhrala aj grandslamový turnaj.

Má na to byť svetovou jednotkou. Po týchto výsledkoch nemáme dôvod si myslieť čokoľvek iné. Ešte keď si uvedomíme, že Karolína počas Roland Garros prekonala vážnu chorobu.

Ako to myslíte?

Mala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Roland Garros

Rozhovory

Tenis

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie