Denník N

Zdeno dokončil maratón, potom ma prehovoril na 50 kilometrov. Zverenca s takou kondíciou som nemala, hovorí Chárova trénerka

Becca Pizzi a Zdeno Chára v cieli Bostonského maratónu. Foto – AP
Becca Pizzi a Zdeno Chára v cieli Bostonského maratónu. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Zdeno Chára v apríli v Bostone bežal svoj prvý maratón, na trati ho od štartu do cieľa sprevádzala Becca Pizzi, žena, ktorá je výraznou osobnosťou bostonskej bežeckej komunity. Práve ona začala Cháru trénovať, a keď videla, v akej je forme, navrhla mu štart na maratóne.

V rozhovore vysvetľuje, akým je Chára bežcom a človekom, ako vyzeral ich tréningový plán pred maratónom a čo prežívali ľudia v Bostone, keď videli Cháru na trati. Pizzi hovorí, ako Chára po maratóne odbehol aj prvé 50-kilometrové preteky, a spomína aj na vlastné bežecké dobrodružstvá.

Ako jediná žena na svete dvakrát odbehla za sedem dní sedem maratónov na siedmich kontinentoch, navyše v rekordnom čase. Maratón bežala v 48 z 50 štátov USA, Bostonský maratón absolvovala 19-krát v rade. Všetko to stíha popri výchove dcéry a prevádzkovaní centra voľného času či vlastnej zmrzlinárne.

„Môj deň sa začína o 4.30 a končí o 21.30. Môže sa to zdať hektické, ale žijem šťastný život,“ hovorí.

Ako sa to stalo, že ste sa ocitli vedľa Zdena Cháru na štarte Bostonského maratónu?

Máme spoločného priateľa, ktorého som trénovala na Antarktický maratón. Jedného dňa mi zavolal, či by som nemala záujem trénovať Zdena Cháru. Ten práve ukončil hokejovú kariéru a začal behať.

Hneď mi napadlo, že by to bolo skvelé. Vedela som, akým bol lídrom a vzorom pre celý Boston. Tak som mu napísala. Hneď od prvých tréningov bolo pre mňa neuveriteľné, v akej bol výbornej kondícii. Pochopiteľne, navrhla som mu preto, či by nechcel bežať Bostonský maratón.

Ako reagoval? 

Najprv sa ma spýtal, či som si istá, že to zvládne, ale o tom som pri jeho odhodlaní nepochybovala. Do štartu zostávali štyri mesiace. Zavolala som riaditeľovi pretekov a ten bol nadšený. ,Samozrejme, toho chlapíka milujem,‘ hovoril. Zdeno Chára o tom premýšľal, potom súhlasil a zostavili sme tréningový plán.

Ako vyzeral?

Týždenne sme odbehli od 80 do 110 kilometrov, bostonská trať je dosť kopcovitá, preto boli súčasťou tréningov aj výbehy do kopca, takisto tréningy na dráhe, regeneračné behy a dlhé behy. Skôr sme sa zamerali na kvalitu, nie na kvantitu. Súčasťou štvormesačnej prípravy boli aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Rozhovory

Zdeno Chára

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie