Denník N

Djoković, Putin a písmeno Z tam majú svoje čestné miesto: reportáž z nepokojného severu Kosova 

Foto N - Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

V Leposavići si v rámci deeskalácie zmerali sily v preťahovaní lanom americkí vojaci s miestnymi Srbmi. Tí prví vyhrali 2:1.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sme vo Zvečane. Počas vojny na jar 1999 tu juhoslovanské vojenské a polovojenské oddiely nahádzali do šácht telá zavraždených Albáncov. Dnes sú tu násilné strety srbských demonštrantov s jednotkami NATO a kosovskou políciou.

„Svetu vládnu démonkrati, nie demokrati,“ povie jeden z protestujúcich Srbov.

Predstaví sa ako Nebojša Elezović. Okamžite sa opýta na moje krstné meno aj priezvisko. Povie, že pre Srbov má aj táto krajina dve mená, hovoria jej Kosovo a Metohija. Metohija je pravoslávne cirkevné územie na západe tohto štátu-neštátu, kde sú vzácne stredoveké kláštory zapísané na zoznam UNESCO.

Ako sa národ a KFOR bijú

Zvečan sa ako industriálne predmestie Kosovskej Mitrovice na prevažne srbskom severe Kosova nedávno dostal do epicentra svetových správ. Srbi, ktorí bojkotovali voľby, protestovali proti novozvoleným nesrbským starostom. V úradoch ich od prvého dňa chránila polícia. Majú pritom malý mandát, keďže volieb sa zúčastnili iba necelé štyri percentá voličov.

Do násilných stretov koncom mája vstúpili aj vojenské jednotky KFOR. Misia NATO dbá na bezpečnosť v Kosove. Zranenia utrpeli desiatky vojakov aj protestujúcich.

Viac ako týždeň po násilí pripomína priestor pred radnicou vo Zvečane zo všetkého najviac naše vinobranie alebo jarmok. Skupinky mužov a žien sa od rána do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kosovo a Srbsko

Svet

Teraz najčítanejšie