Denník N

Politici vás vtiahli do kampane a to, že ste zahraniční agenti, je absurdné, povedala prezidentka mimovládkam

Podobnú skúsenosť ako mimovládne organizácie má aj prezidentka. Na zábere je Štefan Harabin na "pochode za mier". Foto N - Tomáš Benedikovič
Podobnú skúsenosť ako mimovládne organizácie má aj prezidentka. Na zábere je Štefan Harabin na „pochode za mier“. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robiť z vás zahraničných agentov je absurdné, povedala prezidentka mimovládkam

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Čelíte útokom a podozreniam, že ste zaplatená klika medzinárodných organizácií. Sami viete najlepšie, ako je táto predstava v rozpore s realitou,“ povedala v utorok prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore k mimovládnym organizáciám.

Občianskej spoločnosti sa zastala na konferencii v Bratislave, na ktorej sa zišlo viac ako 200 predstaviteľov tretieho sektora. Prezidentka z tohto prostredia vzišla a strany ako Smer, ĽSNS a Republika jej to aj často ako výhradu pripomínajú, napríklad spochybňujú aj jej účasť na odpore proti budovaniu skládky odpadov neďaleko centra Pezinka. Teraz Zuzana Čaputová už ako hlava štátu skonštatovala, že mimovládne organizácie sa stali objektom predvolebnej kampane.

„Predstavitelia niektorých politických strán sa snažia presvedčiť, že ich súperom nie sú iné politické strany, ale mimovládne organizácie a slobodné médiá, dostávame sa do pásma ohrozenia demokracie,“ vyhlásila.

Zareagovala tak na skutočnosť, že mimovládne organizácie sú v posledných týždňoch častým terčom útokov niektorých politikov. Najaktívnejšie to robí líder Smeru Robert Fico, pridávajú sa aj ďalší. Cez víkend v televíznych reláciách už aj líder Hlasu Peter Pellegrini a predseda Sme rodina Boris Kollár rozprávali o tom, že neziskovky by mali zverejňovať, odkiaľ majú peniaze – najmä ak sú zo zahraničia.

Takéto spochybňovanie práce mimovládok a ich vykresľovanie ako ohrozenia demokracie sa už prejavilo tým, že dostávajú výhražné e-maily či telefonáty. „V tejto chvíli sme jednoducho predmetom predvolebnej kampane,“ potvrdil to, čo hovorila prezidentka, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák.

Prezidentka: Financovanie mimovládok je transparentnejšie než mnoho politických strán

Blaščák si ešte dobre pamätá aj na vetu, ktorú povedal mladý poslanec Strany demokratickej ľavice Robert Fico v roku 1998 na proteste Zachráňme Markízu len pár dní pred parlamentnými voľbami. „V podpore a obrane ľudských správ sa musíme spojiť všetci – politické strany aj občianska spoločnosť,“ cituje Blaščák spamäti.

A potom dodá poznámku, v ktorej sa nedá nevšimnúť si iróniu: „Možno sa po voľbách vráti k svojim pôvodným myšlienkam.“

V posledných týždňoch to pôsobí dojmom, že to Robert Fico myslí vážne. Azda každý týždeň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie