Denník N

Kiska položil vence v Terezíne: Dôkazom zverstiev je to, že fašisti dokázali zakrývať, čo sa v skutočnosti deje

Prezidenti Andrej Kiska a Miloš Zeman v Terezíne. Foto - ČTK
Prezidenti Andrej Kiska a Miloš Zeman v Terezíne. Foto – ČTK

Prezidenti Slovenska a Česka spoločne položili vence. Kiska sa v utorok zúčastní spomienkovej akcie v Osvienčime.

TEREZÍN. Prezidetn Andrej Kiska spolu s českým kolegom Milošom Zemanom si v pondelok na Národnom cintoríne v Terezíne uctili pamiatku obetí holokaustu.

Po prehliadke Múzea ghetta odsúdili nacistickú propagandu. Kiska zdôraznil, že hrôzy holokaustu si treba stále pripomínať.

Terezín navštívil prvýkrát ako dvanásťročný. „Už vtedy vo mne zarezonovalo, aké brutality sa tu diali. Aké brutality počas druhej svetovej vojny vznikli. A aj dnešná prehliadka toho, ako fašisti dokázali zakrývať, čo sa v skutočnosti deje, je dôkazom zverstiev, na ktoré nesmieme nikdy, nikdy zabudnúť,“ povedal Kiska po prehliadke múzea.

„Najviac som si v tomto múzeu znova spomenul na Potemkinove dedinu. Na predstieranie obludnej lži, profesionálne dokonalým spôsobom, na ktorý dokonca naletel Medzinárodný Červený kríž,“ povedal Zeman.

Zároveň pripomenul fotografie a film Vodca venoval Židom mesto, ktoré múzeum tiež prezentuje.

„To je film, ktorý ukazuje, ako deti jedia sardinky a hovoria, prečo máme zase sardinky. V čase, keď v celom protektoráte, samozrejme, žiadne sardinky neboli. Čiže tento film bol klasická Potemkinova dedina toho najhrubšieho zrna,“ doplnil Zeman.

Obaja prezidenti sa po návšteve Terezína vrátili do Prahy na Medzinárodné fórum o holokauste.

Na dvojdňovom stretnutí na Pražskom hrade sa zúčastňuje viac než 30 predsedov a podpredsedov parlamentov a ďalších 500 hostí.

Akcia sa organizuje na 70. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora v poľskom Osvienčime, ktoré pripadá na utorok.

Na spomienkové podujatie do Osvienčimu ide aj Andrej Kiska. Položí sviečky k Pomníku obetiam koncentračného tábora Auschwitz–Birkenau a stretne sa s bývalými väzňami.

Z rúk riaditeľa múzea Auschwitz–Birkenau si spoločne s ďalšími prítomnými hlavami štátov prevezme medailu vydanú pri príležitosti 70. výročia oslobodenia tohto tábora.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie