Denník N

Poľovník: Zver spôsobuje škody, lebo poľovníci nelovia dostatočne a zameriavajú sa na trofeje

Prehliadka zhodov parožia. Foto – Pavol Kostúr
Prehliadka zhodov parožia. Foto – Pavol Kostúr

Poľovnícky hospodár Pavol Kostúr hovorí, že loviť by sa nemalo podľa počtu zvierat v revíri, ale podľa výšky škôd, ktoré spôsobujú v krajine. Veľká časť poľovníkov však podľa neho rieši len trofeje a neloví samice, čo problém zhoršuje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Danielov, muflónov, jeleňov aj diviakov je v prírode príliš veľa. Celé stáda schádzajú z lesa do polí a spôsobujú poľnohospodárom vysoké škody. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory ide o približne dvadsať miliónov eur ročne. V lesoch zvieratá zasa obžierajú mladé stromčeky. Podľa poľovníckeho hospodára sú za premnoženie zveri zodpovední poľovníci, ktorí ju nelovia tak, ako majú.

„Zvýšené škody sú na väčšine územia a problémom je dlhodobá ignorancia zo strany poľovníkov,“ hovorí Pavol Kostúr, poľovnícky hospodár Poľovníckeho združenia Torysa Medzibrod v okrese Banská Bystrica. Mnohým poľovníkom podľa neho ide len o trofeje, no mali by zasahovať najmä do samičej populácie.

V rozhovore sa dočítate:

  • že najviac nešťastí vzniká na spoločných poľovačkách;
  • prečo väčšia časť poľovníkov nechce znižovať stav zveri;
  • či treba zver prikrmovať;
  • ako sa v súčasnosti riešia škody, ktoré zvieratá spôsobujú užívateľom pôdy a lesov.

Ktoré zvieratá sú na Slovensku premnožené?

Jelenia zver, diviačia, muflonia, danielia, niekde i srnčia. Muflóny a daniele sa tu, chvalabohu, nevyskytujú.

Zato na západnom Slovensku je ich veľmi veľa. 

Nie je to naša pôvodná zver, môj názor je totálne ich likvidovať, Je to kruté, ale potrebné. Najviac je premnožená danielia zver najmä na západnom Slovensku. Jelenia sčasti na západnom a strednom Slovensku. Srnčia asi nie, danielia jej konkuruje. Dokonca sú údaje, že konkuruje aj jelenej zveri, hoci je menšia. Premnoženie je termín, ktorý sa ťažko definuje, lebo nevieme, koľko má byť zvierat – jeleňov, vlkov, medveďov.

Používa sa to vtedy, keď je zvierat tak veľa, že spôsobujú škody?

Áno.

Prečo sa premnožili?

Lebo poľovníci nelovili dostatočne a zmenilo sa hospodárenie v krajine.

A čo teda lovia?

Lovia väčšinou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Agro

Lesy SR

Príroda

Rozhovory

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie