Denník N

Mnohí ukrajinskí pediatri na Slovensku upratujú alebo predávajú v supermarketoch, vraví odborníčka z Unicefu

Michaela Bauer je koordinátorkou Unicefu pre odídencov na Slovensku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michaela Bauer je koordinátorkou Unicefu pre odídencov na Slovensku. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ukrajinci predstavujú pre Slovensko veľkú príležitosť, vraví v rozhovore Michaela Bauer, koordinátorka Unicefu pre odídencov na Slovensku. „Vyhrnuli si rukávy, našli si prácu a idú ďalej. Rovnako tak deti, ktoré chodia do školy a učia sa nový jazyk.“

Nemecká odborníčka zdôrazňuje, že odídenci si vojnu nevybrali. Deti prišli o bezstarostné detstvo a „to najmenej, čo môžeme urobiť, je podporovať ich, kým tu budú“.

„Trhá srdce, keď vidíte, čo vojna spravila deťom na Ukrajine, ale na druhej strane ma hreje pri srdci, že si tu svojím spôsobom – aspoň na nejaký čas – našli nový domov,“ vraví Michaela Bauer.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • akými problémami s duševným zdravím trpia odídenci a ako im Unicef pomáha;
  • či sa Ukrajinci na Slovensku cítia vítaní a či sa darí ich integrovať do spoločnosti;
  • ako Unicef pracuje na uznaní dokladov o vzdelaní 30 lekárov z Ukrajiny;
  • koľko ukrajinských detí chodí do slovenských škôl a ako sa školákom pomáha prekonať jazykovú bariéru.

Koľko Ukrajincov, medzi nimi ukrajinských detí, prišlo pre vojnu na Slovensko?

Od 24. februára 2022 do obdobia na prelome tohto mája a júna vyše 1,3 milióna Ukrajincov prekročilo hranice krajiny a prišlo na Slovensko. Z nich viac ako 116-tisíc sa na Slovensku zaregistrovalo v rámci systému dočasnej ochrany (pre zvyšných bolo Slovensko len tranzitnou krajinou do iných krajín alebo sa vrátili na Ukrajinu – pozn. red.). Zhruba 80 % tvoria ženy a deti. Keďže ide o veľmi veľa detí, Unicef sa zapojil do pomoci odídencom.

Ako sa im darí?

Je to rôzne, ale pre všetkých je situácia ťažká. Niektorí ľudia unikli pred naozaj veľkým nebezpečenstvom. Mnohí Ukrajinci na Slovensku pochádzajú z východnej alebo južnej Ukrajiny. Niektorí z nich sa nemôžu vrátiť, ani keby chceli.

Počet ukrajinských odídencov registrovaných na Slovensku presiahol 1,3 milióna. (kliknutím sa obrázok zväčší). Zdroj – Unicef

Nemajú sa kam vrátiť…

Áno, mnohí sa nemajú kam vrátiť. Ale aj tí, ktorí doma neprišli o všetko, prišli o normálny spôsob života aj priateľov. Deťom strašne chýbajú ich otcovia. Lebo mnohé deti tu sú len so svojimi mamami a starými mamami. Všetci túžia, aby sa vrátil normálny život. Nikto z nich nečakal, že na vlastnej koži zažijú vojnu. Pre deti je ťažké, aby pochopili, čo sa deje.

Ale aj keď ste tínedžer a rozumovo si tie veci viete vysvetliť, je nesmierne ťažké, aby ste sa emocionálne vyrovnali so stratou, smútkom či s pocitom, že vás vytrhli z koreňov. K tomu pripočítajte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie