Denník N

Rusko je najväčším ohrozením mieru v Európe, Čína je partner a konkurent, píšu Nemci v novej bezpečnostnej stratégii

Nemecký kancelár Olaf Scholz a ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto - tasr/ap
Nemecký kancelár Olaf Scholz a ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto – tasr/ap

Nemecko má po prvýkrát bezpečnostnú stratégiu: sľubuje v nej dve percentá HDP do armády či odstrihnutie od ruských energií.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V čase, keď v Nemecku prebieha cvičenie Severoatlantickej aliancie, vláda kancelára Olafa Scholza prijala novú bezpečnostnú stratégiu. Súčasné Rusko je podľa nej najväčšou hrozbou pre mier a bezpečnosť v euroatlantickom priestore.

Čínu dlho očakávaný dokument označil za partnera, konkurenta a rivala.

Cieľom novej nemeckej stratégie, ktorá je prvou svojho druhu, je poskytnúť nielen prehľad o zahraničnej politike najsilnejšej ekonomiky EÚ, ale zároveň zabezpečiť, aby nemecké ministerstvá reagovali na bezpečnosť krajiny rovnako a spolu.

Nemecko takýto dokument doteraz nemalo, existovali len stratégie jednotlivých ministerstiev.

Sľúbené dve percentá

„Ruská útočná vojna proti Ukrajine je porušením medzinárodného práva a európskeho bezpečnostného usporiadania. Dnešné Rusko bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Olaf Scholz

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie