Denník N

Dominik Hašek: Šatanovo tancovanie je nedôstojné. Fico by si mal uvedomiť, že Ukrajinci bojujú aj za Slovensko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Hokejová legenda Dominik Hašek minulý týždeň navštívil Charkiv a Kyjiv. Stretol sa s malými hokejistami, ktorí sa už rok a pol nedostali na ľad, pretože im Rusi zbombardovali štadióny.

O hokeji prednášal aj dospelým. Tí sa zaujímali aj o parahokej, pretože mnohí sa vracajú z frontu s vážnymi zraneniami.

„Bol som na pive s tímom bývalých hokejistov. Prišli aj dvaja hráči, ktorí predtým bojovali v Bachmute – jeden so zmrzačenou nohou a druhý bez oka. Nechceli však, aby ich niekto ľutoval. Všetci Ukrajinci opakujú, že bránia svoju vlasť. Vnímajú to ako svoju povinnosť, skoro až prácu. Vôbec na nič sa nevyhovárajú, neľutujú sa a idú ďalej,“ hovorí Hašek v rozhovore pre Denník N.

Za dlhodobú verejnú podporu Ukrajiny dostal od Ukrajinského hokejového zväzu ocenenie Priateľ Ukrajiny.

So sklamaním sleduje, ako k vojne pristupujú Viktor Orbán, Robert Fico, ale aj hokejová NHL.

Od svojho bývalého spoluhráča Miroslava Šatana zas očakáva jasný postoj. „To tancovanie je na jeho pozícii prezidenta zväzu nedôstojné. To už je lepšie povedať, že fandí Rusom alebo že chce hráčov z KHL v reprezentácii,“ reaguje Hašek na oficiálny dôvod neúčasti Slovákov z KHL v reprezentácii, ktorým bol podľa SZĽH „pokoj na prípravu pre ostatných hráčov“.

Hašek vníma vysokú podporu Ruska na Slovensku. „Neviem, čo sú to za ľudia, ale opýtal by som sa ich, ako by sa cítili, keby Česi začali bombardovať Liptovský Mikuláš. Asi by si mysleli, že sme vrahovia, okupanti a teroristi. Medzi Hitlerom a Putinom nie je rozdiel,“ hovorí bývalý brankár.

Ako dlho ste boli na Ukrajine a čo všetko ste stihli?

Bol som tam päť celých dní plus dva dni, keď som cestoval. Najviac času som strávil v Charkive a Kyjive, navštívil som šesť štadiónov a stretol veľa detí a hokejistov. Takisto som mal stretnutia so starostom Kyjiva Vitalijom Kličkom, ukrajinským ministrom športu aj šéfom ukrajinského olympijského výboru. Veľa času som strávil so šéfom a s ostatnými ľuďmi z Ukrajinského hokejového zväzu. V Charkive aj neďaleko Kyjiva mi ukazovali miesta, kde došlo k najťažším bojom a kde, bohužiaľ, aj najviac ľudí umrelo. Charkiv bol smutný, tam vidíte vojnu na každom kroku. Je vidno, že sa tam prestalo bojovať len nedávno a mesto sa ešte poriadne nevrátilo k životu. Front bol odtiaľ len tridsať kilometrov. Ľudia sa tam nevracajú a z pôvodných 1,4 milióna tam dnes žije 800-tisíc. Veľa vecí je zbombardovaných. V Kyjive sa život zdá byť na prvý pohľad normálny, hoci sa tam občas ozvú sirény. Keď sa však rozprávate s ľuďmi, povedia vám, že to nie je ani zďaleka také ako pred vojnou.

V akom stave ste našli ukrajinský hokej?

V Charkive boli obidva štadióny zbombardované. Na obidvoch síce už bola spravená strecha, no bolo vidieť, že nimi preletela bomba a hrať sa na nich nedalo. Deti sa tam už rok a pol nedostali na ľad. Rozprával som sa s nimi o hokeji, no pokiaľ necestovali s rodinou niekam na západ, hokej hrať nemohli. V Kyjive boli dva štadióny, na ktorých sa hralo. Celkovo na Ukrajine mali pred vojnou štrnásť štadiónov, teraz z nich funguje už len sedem. Mali navyše pripravený a vládou odsúhlasený plán, podľa ktorého mali v priebehu piatich rokoch postaviť tridsať štadiónov. Stihli postaviť len prvý v Melitopoli. V decembri 2021 mali slávnostné otvorenie a o dva mesiace sa začala vojna. Tento štadión dnes ruská armáda využíva ako vojnový sklad. Je smutné, že polovica hokejistov nemôže hrať. V Kyjive teraz organizovali pre deti z východu sústredenie. Deti sú spontánne, na ľade sa tešia, na nich vojnu na prvý pohľad nepostrehnete. Smútok však bolo vidno na rodičoch, ktorí nemôžu dať deťom, čo by chceli.

Počas vašej prednášky o rozvoji hokeja nastal jeden silný moment. Prihlásil sa totiž vojak, ktorý sa vás začal pýtať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

hokejová reprezentácia

KHL

NHL

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie