Denník N

Úpadok morálky je ilúzia, domnelý zlatý vek mravov existuje len v našej hlave

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Pomyselný úpadok mravov nie je reálny jav a podieľa sa na ňom sklon všímať si najmä negatívne javy a spomienkový optimizmus, uvádzajú autori novej štúdie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dochádza k úpadku morálky?

Je súčasný svet „skazený“, zatiaľ čo v minulosti existoval „zlatý vek mravov“, keď si ľudia nezištne pomáhali, dvere od domu ani bicykle sa nezamykali a sľuby sa dodržiavali?

„Morálka je lepidlo, ktoré drží spoločnosť pohromade. Ak toto lepidlo zmizne, spoločnosť sa rozpadne,“ hovorí o význame morálky psychológ Adam Mastroianni z Kolumbijskej univerzity.

Ak morálka naozaj upadá, „okamžite s tým treba niečo spraviť,“ dodáva vedec.

Lenže nový výskum naznačuje, že k žiadnemu úpadku nedochádza a domnelý pokles je len ilúziou nedokonalej mysle. Uvádza to štúdia z top časopisu Nature, ktorú nedávno vydal Mastroianni s kolegom Danielom Gilbertom z Harvardu.

Pokles morálky v USA?

Morálka je pojem zaťažený mnohými významami – aby sa vedci vyhli nekonečným diskusiám o morálnej povahe eutanázie či manželstiev osôb rovnakého pohlavia, zamerali sa na morálku, na ktorej panuje zhoda a týka sa rešpektu a milého a čestného správania.

Taká morálka je spojená s tým, či si možno navzájom dôverovať, že ľudia darujú krv alebo v autobuse uvoľnia sedadlo staršej osobe.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Morálka

Omyly mysle

Veda

Teraz najčítanejšie