Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Slováci médiám stále neveria, horšie skončili len Maďarsko a Grécko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň, v dnešnom MediaBrífingu nájdete tieto témy:

  • ako veľmi ľudia dôverujú novinárom;
  • 10 postrehov zo štúdie Digital News Report;
  • nik nevie, čo robia sociálne médiá deťom;
  • a výber dôležitých správ o médiách a internete.
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dôvera Slovákov v médiá zostáva rekordne nízka – verí im len 27 percent obyvateľov, pred rokom to bolo 26 percent. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie Digital News Report 2023 od Reuters Institute.

Štúdia analyzovala 46 krajín, horšie skončili len Maďarsko (25 %) a Grécko (19 %), ktoré si medziročne pohoršilo o 8 percentuálnych bodov.

Krajinou s najväčšou dôverou v médiá je dlhodobo Fínsko, novinárom tam verí až 69 percent populácie. Vysoko sa umiestnili aj ďalšie škandinávske krajiny, ale takisto Portugalsko a Holandsko.

Priemerná dôvera v médiá dosiahla 40 percent, o dva percentuálne body menej ako pred rokom.

Vysoká dôvera vyšla aj v Juhoafrickej republike, Nigérii a Keni, no v týchto krajinách bol online prieskum realizovaný na vzorke prevažne mladších a anglicky hovoriacich respondentov, preto výsledky nie sú reprezentatívne pre celú populáciu.

Viac informácií: Vlani skončilo Slovensko spolu s USA na poslednom mieste spomedzi sledovaných krajín, ale Spojené štáty si polepšili o 6 percentuálnych bodov. Podľa výskumníkov je to spôsobené aj tým, že politická situácia je za Joea Bidena menej vyhrotená ako počas prezidentovania Donalda Trumpa.

  • Podľa autorov štúdie je dôvera v médiá vyššia v krajinách, kde nie je verejná debata tak veľmi polarizovaná.
  • K nízkej dôvere prispieva aj častá kritika médií, ktorá nemusí byť vždy férová a oprávnená.
  • Štúdia konkrétne uvádza Slovensko ako príklad krajiny, kde novinári čelia častým útokom od politikov. Upozorňuje aj na zložitú situáciu nezávislých médií v Maďarsku alebo na ideologické boje medzi médiami v Bulharsku.

Niekedy je ťažké povedať, čo bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Mediabriefing logoMediaBrífing

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie