Denník N

Úpadok senzácie z Islandu: najväčšia hviezda nehrala pre sexuálny škandál, fanúšikovia prestali chodiť na štadión

Island bol príkladom pre futbalový svet, no tamojší futbal poškodili kauzy so sexuálnym zneužívaním. Teraz sa však fanúšikovia na štadión vracajú a Island v sobotu večer o 20.45 hod. čaká dôležitý zápas so Slovenskom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred siedmimi rokmi bol Island miláčikom futbalového sveta. Tím, ktorý bol vždy európskym outsiderom, sa vtedy prvý raz v dejinách predstavil na veľkom turnaji. Island postúpil na majstrovstvá Európy vo Francúzsku a nebol tam iba do počtu. V osemfinále slávne vyradil Anglicko a vypadol až vo štvrťfinále po dueli so silným Francúzskom, neskorším finalistom.

Príbeh Islandu mal však aj veľký ľudský faktor, symbolizovaný blízkym vzťahom medzi tisíckami fanúšikov a hráčmi.

Nikto z nich sa nehral na veľkú hviezdu. Island – krajina s približne 335-tisíc obyvateľmi – vtedy dokázal porážať najlepšie tímy na svete. O dva roky neskôr to potvrdil, keď sa prebojoval aj na svetový šampionát do Ruska a tam remizoval s Argentínou.

Stal sa vtedy najmenšou krajinou v histórii, ktorá sa kvalifikovala na majstrovstvá sveta.

Za tento úspech vďačil plánovaniu. Island vybudoval prvotriedne tréningové plochy s umelou trávou, na ktorých mohli futbalisti trénovať po celý rok – nielen keď to dovolilo počasie. Taktiež sa systematicky venoval výchove a vzdelávaniu trénerov. Veľkú rolu však zohrala aj mentalita.

Keď som sa rozprával s vtedajším trénerom Larsom Lagerbäckom, rozprával, že na Islande našiel jedinečnú atmosféru, s akou sa predtým ako kouč nestretol. „Aj vo švédskom tíme boli výborné a hlavne bezproblémové osobnosti, no a Island je v tomto skutočne prvotriedny. Hráči cítia obrovskú zodpovednosť za tím a majú dobrú povahu,“ povedal.

Po siedmich rokoch je však situácia trochu odlišná. Generácia hráčov, ktorá sa dostala na dva veľké turnaje, pomaly skončila. Tá, ktorá prišla, už nie je taká silná.

Napriek tomu je Island spolu s Bosnou a Hercegovinou najväčším konkurentom Slovenska v predpokladanom boji o druhé miesto v skupine kvalifikácie na Euro 2024. Z úspešnej generácie niekoľko opôr zostalo: napríklad Aron Gunnarsson, Jóhann Gudmundsson, Birkir Bjarnason či Alfred Finnbogason.

„Ten úspešný tím za sebou nechal krásne spomienky. Ale trochu to už vyzeralo tak, že Islanďania očakávali, že teraz budú vždy na veľkom turnaji. Keď veci až tak nevychádzali, štadión bol zrazu poloprázdny a podpora rýchlo zmizla. Teraz sa vracia,“ hovorí pre Denník N Elvar Geir Magnússon, novinár z portálu Fótbolti.net.

Rozsiahle škandály

Najkontroverznejší však bol koniec Gylfiho Sigurdssona, najväčšej hviezdy Islandu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Ofsajd

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie