Denník N

Minister Palkovič ukázal plán na rušenie detských pohotovostí. Prvé skončia také, kde už dnes nie sú lekári (zoznam)

O rok budú zatvárať viaceré detské pohotovostné ambulancie po Slovensku. Máme málo pediatrov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mapa ambulancií s pohotovostnou službou – biele body navrhujú zrušiť

Farba miest a obcí ukazuje, ako ďaleko je k ambulancii pohotovosti: zelená znamená do 30 minút, žltá do 40 minút a červená do 50 minút.

Do konca budúceho roka bude na Slovensku výrazne menej ambulancií s detskou pohotovosťou. Deti a mladí z viacerých menších miest budú musieť na pohotovosť ísť do blízkych väčších miest.

Je to súčasť obmedzovania ambulantných pohotovostí po Slovensku najmä pre nedostatok lekárov. Skracujú sa aj ordinačné hodiny.

Tieto zmeny sa týkajú len samostatných ambulancií s pohotovostnou službou, nie urgentných príjmov v nemocniciach.

Ministerstvo zdravotníctva teraz ukázalo návrh vyhlášky s postupom, kedy zrušia pohotovostné ambulancie. Prvé kolo je teraz v auguste – to ešte formálne rušia ambulancie, kde ani dnes nemajú pediatrov, a teda nefungujú. Na budúci rok budú rušiť aj fungujúce ambulancie.

Ide o ďalšie zásadné rozhodnutie ministra zdravotníctva Michala Palkoviča v úradníckej vláde.

Od 1. augusta 2023 sa rušia detské pohotovosti, ktoré už dnes nefungujú: 

  • Malacky – starostlivosť presunutá do Bratislavy
  • Bánovce nad Bebravou – presun do Trenčína
  • Moldava nad Bodvou – do Košíc
  • Púchov – do Považskej Bystrice
  • Zlaté Moravce – do Nitry
  • Revúca – do Rimavskej Soboty

Dnešná sieť určuje 61 miest, kde má byť ambulantná pohotovosť. V skutočnosti pre nedostatok pediatrov funguje len 54 z nich. V nasledujúcom roku príde k ďalšiemu rušeniu a výsledný počet bude 40 ambulantných pohotovostí pre deti.

Ministerstvo hovorí, že aj po rušení ambulancií bude mať 96,5 percenta detí a mladých pohotovostnú ambulanciu do 30 minút jazdy od svojho domova a ďalších 2,9 percenta (asi 33-tisíc detí a mladých) do 40 minút. Zhruba 6 300 detí a mladých bude mať pohotovosť do 50 minút od svojej obce.

Druhé rušenie je naplánované od 2. júla 2024.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Michal Palkovič

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie