Denník N

O zmätených Čechoslovákoch a o tom, ako nestačí poraziť Babiša

Líder koalície SPOLU Petr Fiala. Foto – TASR/AP
Líder koalície SPOLU Petr Fiala. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je editor Českého rozhlasu Plus

Rozdelenie Československa ešte stále berie časť českej spoločnosti ako veľkú nespravodlivosť. Nájdu sa však aj takí, ktorí tvrdia, že Československo nikdy neprestalo existovať. A to nie nejako metaforicky, ale v tom najviac doslovnom zmysle.

Môžeme tak napríklad nájsť weby, na ktorých sa dajú objednať československé občianske preukazy. Také prípady sú ešte úsmevné, „československí občania“ sa však v poslednom čase začali objavovať na súdoch, kde prebiehajú pojednávania s dezinformátormi. Zrejme najvýraznejšia z nich je Jana Peterková. Súd jej potvrdil trest za šírenie tvrdenia, že Česko obsadia vojaci NATO a zastrelia každého, kto sa nedá zaočkovať proti covidu.

To sa jej priaznivcom nepáčilo. Útočili na justičnú stráž a dokonca vylomili dvere. Sama Peterková potom viedla demonštrantov na ďalší súd, kde si ľahli na zem a dožadovali sa vpustenia do sály.

Myšlienka pretrvávajúceho Československa pritom v Česku žije už dlhší čas. Existuje tu dokonca organizácia, ktorá si hovorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Český týždeň

Český newsfilter každý týždeň ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

Hoaxy a propaganda

Petr Fiala

Svet

Teraz najčítanejšie