Denník N

Progresívne Slovensko predbehlo Hlas a dostalo sa nad 15 percent, Smer zvyšuje náskok (prieskum Ipsosu)

Ak by sa voľby konali dnes, väčšina by sa v parlamente rodila ťažko. Smer by ju nemal, ani keby na koalíciu s Republikou kývol Hlas, čo Peter Pellegrini aktuálne odmieta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Parlamentné voľby by v polovici júna s pohodlným náskokom vyhral Smer Roberta Fica, ktorý medzimesačne narástol o dva percentuálne body. Na druhom mieste by stranu Hlas vystriedalo hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktoré sa posilnilo o podobné číslo.

Ukazuje to prieskum agentúry Ipsos pre Denník N, podľa ktorého sa mierne oslabila strana Hlas, v aktuálnom rebríčku – i keď tesne – už tretia. Do Národnej rady by sa dostalo dohromady osem strán.

Okrem troch menovaných by svojich poslancov mala aj Republika so ziskom vyše 8 percent hlasov, SaS, ktorá sa stabilizuje nad siedmimi percentami, a hnutie Sme rodina s rovnakým výsledkom. Päťpercentné kvórum by prekročili ešte OĽaNO a KDH.

Nádej na vstup do parlamentu ešte môžu mať aj SNS Andreja Danka a Demokrati Eduarda Hegera, ktorí sa pohybujú okolo štyroch percent.

Parlamentu by hrozil pat

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prieskumy preferencií

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie