Denník N

Najbližšie k nobelovke mal fyzik Dionýz Ilkovič, akadémia vied je rešpektovanou súčasťou svetovej vedy (anketa k 70. výročiu SAV)

Hore zľava Robert Mistrík, Pavol Čekan a Mária Bieliková. Dole zľava Ljuba Bacharová, Vladimír Šucha a Michal Fedák. Foto – N a TASR
Hore zľava Robert Mistrík, Pavol Čekan a Mária Bieliková. Dole zľava Ljuba Bacharová, Vladimír Šucha a Michal Fedák. Foto – N a TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[25 rozhovorov o slovenskej vede v knižnej podobe – to je novinka Ako chutí tarantula? reportérky Zuzany Vitkovej.]

Pri príležitosti 70 rokov od založenia Slovenskej akadémie vied Denník N oslovil 18 osobností, vedcov, vedkýň a ľudí z akademického prostredia, aby povedali, akú úlohu plní SAV v slovenskej vede a ktorú vedeckú osobnosť či osobnosti SAV – či už súčasnú, alebo minulú – by vyzdvihli.

Odpovedali predsedníčka Českej akadémie vied Eva Zažímalová, vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR Vladimír Šucha, predseda Predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) Robert Mistrík alebo desiatka vedcov zo Slovenska a zahraničia.

Robert Mistrík povedal, že SAV považuje za „národný symbol“, a Vladimír Šucha aj vedec Pavel Cheben ju označili za najvýznamnejšiu slovenskú vedeckú inštitúciu. Podľa fyzika Fedora Šimkovica má SAV „v slovenskej spoločnosti nenahraditeľnú úlohu“.

Viacerí respondenti vyzdvihli prácu súčasného predsedu SAV Pavla Šajgalíka. „Veľmi sa teším, že SAV v posledných rokoch prechádza premenou, ktorá ju privádza medzi svetové inštitúcie. Vidieť to na veľkom posune v internacionalizácii aj v ďalších aspektoch. Bez lídra, akým pán profesor [Pavol Šajgalík] je, by to nebolo celkom možné,“ vraví informatička Mária Bieliková.

Otázky:
Akú úlohu plní SAV v slovenskej vede? Ktorú vedeckú osobnosť či osobnosti SAV by ste vyzdvihli?

Michal Fedák 

štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR

Slovenská akadémia vied (SAV) má v slovenskom výskumnom prostredí nezastupiteľné miesto. Akadémia vied je platformou pre spoluprácu a rozvoj najlepších vedcov Slovenska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenská akadémia vied

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie