Denník N

Týždeň v zdraví: Aký je vzťah mozgovej mŕtvice a srdcovej arytmie? Hormonálna antikoncepcia môže zvýšiť riziko depresie. Poznáte riadené dýchanie „box breathing“?

Ilustračné foto - Jumpstory
Ilustračné foto – Jumpstory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  aký vzťah má náhla cievna mozgová príhoda a srdcová arytmia,
  •  aký vplyv na riziko depresie má užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  •  ako funguje technika riadeného dýchania „box breathing“.

Vzťah náhlej cievnej mozgovej príhody a srdcovej arytmie

Priamy vzťah aterosklerózy, „kôrnatenia ciev“ spôsobeného geneticky, starnutím organizmu, ale bohužiaľ aj nezdravým životným štýlom, a náhlej cievnej mozgovej príhody – ľudovo nazývanej aj ,,porážky’“, je už hádam všeobecne známy.

Môže však mať podobný kauzálny vzťah s porážkou aj srdcová arytmia a je tento vzťah „obojsmerný“? Túto a zopár ďalších súvisiacich otázok si položili aj lekári a vedci a našli viacero dôležitých odpovedí.

Srdcová arytmia je všeobecne stav, keď ľudské srdce bije nepravidelne, poznáme viacero druhov arytmií

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Zdravie

Teraz najčítanejšie