Denník N

Odstránenie medveďov je posledná možnosť, hovorí minister životného prostredia Milan Chrenko

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Regulačný odstrel medveďa v skutočnosti vôbec nerieši situáciu s tými jedincami, ktoré chodia do intravilánu, vysvetľuje nový minister životného prostredia Milan Chrenko. Odstrel na výnimku je totiž možný iba v horách a lesoch, nie v dedinách.

Odhady počtu medveďov podľa neho lietajú od tisíc až do desaťtisíc. Preto sa o ďalšom postupe rozhodne až vtedy, keď namiesto dohadov budú na stole vedecky podložené čísla. Ministerstvo vraj robí všetko pre to, aby ich získalo skôr, než sa pôvodne dohodlo s výskumníkmi z pražskej Karlovej univerzity.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako by sa zachoval v kauze dotácie pre exministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana;
  • prečo je otváranie témy zákazu áut so spaľovacími motormi zbytočné a ako sa pozerá na emisnú normu Euro 7, o ktorej sa ešte len bude hlasovať;
  • aká je šanca, že úradnícka vláda posunie ďalej zonácie národných parkov;
  • že obmedzenie verejnosti pri posudzovaní investičných projektov nemusí byť definitívne ani vtedy, keď poslanci prelomia veto prezidentky.

Ako vás zavolali do vlády?

Cez telefón.

Kto vám volal?

Dostal som otázku, či mám záujem. Mal som diskusiu s pánom Ódorom.

Viete aspoň, kto vás odporučil?

Radšej to nechcem vedieť.

To myslíte vážne? Keby sa to stalo nám, určite by nás to zaujímalo.

Myslím, že to bola kombinácia ľudí, pretože pred pôsobením v zahraničí som istý čas pracoval aj tu na Slovensku. Bol som súčasťou tímu, ktorý mal na starosti slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, takže som bol v kontakte s množstvom ľudí. Beriem to teda tak, že sme asi niečo robili dobre.

Ako by ste sa zachovali v kauze bývalého ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ktorého firma dostala dotáciu od ministerstva životného prostredia, keby ste šéfovali rezortu?

Na to sa mi ťažko odpovedá, nebol som v tej situácii a dúfam, že sa do takej situácie ani nedostanem. Ako člen vlády by som nikdy nežiadal dotáciu z iného ministerstva. V súčasnosti kauzu rieši NAKA.

V Tatrách problém s medveďmi takmer zmizol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

Rozhovory

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie