Denník N

Byty nevlastnia, založili družstvo a o priestory sa starajú spoločne. Aké je komunitné bývanie 21. storočia? (reportáž)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Družstevné bývanie nie je koncept minulosti. Vo viacerých krajinách rastie počet ľudí, ktorí zakladajú družstvá a púšťajú sa do komunitného spôsobu života. Motivácie sa líšia – niekto za tým vidí finančnú úsporu, iný hľadá spoločnosť. Pozreli sme sa na to, ako vyzerá komunitné bývanie vo Viedni.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Z balkóna jedinej drevenej budovy v dohľade na nás máva Florian. Má nám ukázať Gleis 21 – jeden z projektov komunitného bývania, aké v posledných rokoch pribúdajú nielen v hlavnom meste Rakúska, ale aj v ďalších metropolách.

Florian Hainz s manželkou Juliou a dvoma synmi bývajú v Gleis 21, odkedy budovu pred štyrmi rokmi postavili.

Muž v stredných rokoch s nakrátko ostrihanými vlasmi a okuliarmi s hrubým čiernym rámom sa doširoka usmeje. Mávnutím ruky naznačí, aby sme vošli do bytu. Na zemi pred televízorom nerušene pokračujú v hre jeho synovia. Z kuchyne na nás zamáva Florianova manželka Julia.

,,To sú moje čili,” hovorí hrdo Florian a odsúva podlhovastý kvetináč k stene, aby sme si mohli sadnúť za stôl.

Ťažko si predstaviť autentickejšiu atmosféru sobotného poobedia než v tomto byte. Veľkú časť podlahy zakrývajú hračky, na kuchynskej linke schne riad. Knižnica, v ktorej je vstavaný televízor, prekypuje knihami – asi sa tu veľa číta.

Žiadny strojený poriadok. Akoby sme v jedno sobotné sychravé popoludnie bez ohlásenia vošli do bytu rodiny s malými deťmi a vyrušili jej členov z domácej pohody.

Stropy aj väčšina nábytku sú z dreva. Množstvo kvetov, farieb a nesystematicky uložených doplnkov dotvára jemne chaotickú, no útulnú atmosféru.

Mladší syn Julie a Floriana. Foto N – Tomáš Hrivňák
Julia a Florian v kuchyni svojho bytu. Foto N – Tomáš Hrivňák

Bytový komplex Gleis 21 nájdete v Sonnwendvierteli, najmladšej štvrti Viedne. Z rezidencií, ktoré sa tiahnu naprieč zónou bez áut, tu ešte pred desiatimi rokmi stála ledva polovica. Pozemky vlastnili Rakúske spolkové železnice (ÖBB). Cez väčšinu viedli koľajnice, takže priestor bol pre verejnosť zatvorený.

Štvrť sa začala vo veľkom rozrastať po tom, čo železnice postavili o niekoľko stoviek metrov ďalej novú vlakovú stanicu. Pozemky poskytli za zvýhodnenú cenu na výstavbu moderných bytových domov.

Niekoľko pozemkov po dohode s mestom vyhradili pre projekty komunitného bývania. Jedným z projektov, ktoré sa do súťaže o pozemok zapojili, bol aj komplex Gleis 21.

Ako vzniklo bytové družstvo 21. storočia

Pred viac než štyrmi rokmi dvadsaťčlenná skupina založila bytové družstvo vo Viedni. Získali úver v banke a pôžičku od mesta, vďaka čomu mohli kúpiť pozemok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Reality

Vzťahy

Bývanie a záhrada, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie