Denník N

Na potopenej lodi mal bratranca: Tiež som do Európy prišiel na lodi. Radšej by som zomrel na mori ako v Asadových rukách

Nedal Al-Amari v uniforme Bielych heliem, dobrovoľníckej organizácie s oficiálnym názvom Sýrska civilná obrana. Foto - Archív NA
Nedal Al-Amari v uniforme Bielych heliem, dobrovoľníckej organizácie s oficiálnym názvom Sýrska civilná obrana. Foto – Archív NA

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stovky utečencov smerujúcich z Líbye do Talianska zomrelo minulý týždeň, keď sa preplnená rybárska loď dostala do problémov neďaleko Grécka. Zachrániť sa podarilo 104 ľudí a zatiaľ sa našlo 78 tiel obetí. Na lodi však podľa preživších bolo približne 700 ľudí.

„Viem naisto, že môj bratranec na lodi bol. Jeho meno však na zozname tých, čo prežili, nie je,“ vraví sýrsky nezávislý novinár Nedal Al-Amari, ktorý prišiel do Európy rovnako na lodi v roku 2015. Podarilo sa mu to po tom, ako ho pol roka vo väzení mučili Asadove jednotky. Rozprávali sme sa:

  • ako zisťoval, či jeho bratranec prežil alebo nie;
  • čo sa podľa neho na lodi stalo a prečo sa potopila;
  • ako prišiel na malej loďke z Turecka do Grécka;
  • či je ťažké nájsť pašerákov a koľko cesta stojí;
  • ako v meste Daraa, odkiaľ pochádza, vypukla sýrska revolúcia a prečo ho zatkli a mučili;
  • čo by Sýria potrebovala od Európy.

Viete určite, že váš bratranec bol na lodi, ktorá sa potopila neďaleko Grécka? Ako ste zháňali informácie, či prežil?

Viem naisto, že môj bratranec na lodi bol. Mal 18 rokov. Keď sa nachádzal v Líbyi, bol so mnou v kontakte takmer každý deň, pretože som vedel, do čoho ide. Niekoľkokrát som sa ho pýtal, či nezváži iné možnosti. Smial sa na tom, pretože vedel, že ja som sa oňho veľmi bál, ale taktiež vedel, že iné možnosti preňho neexistujú. Z tej lode zachránili okolo sto ľudí, ale jeho meno nie je na zozname tých, čo prežili. Na začiatku bolo veľmi ťažké sa k tej informácii dostať, bolo náročné čokoľvek sa dozvedieť, okolo všetkého bol zmätok. Telefonoval som priateľom, ktorí žijú v Grécku, aby skúsili zavolať do nemocnice, v ktorej sa starali o zachránených, či tam náhodou nie je. Volal som aj pár rodinám preživších, či by sa mohli opýtať svojich príbuzných, ktorí na lodi boli, či niečo o mojom bratrancovi nevedia. Posielal som im jeho fotky a rôzne dokumenty. Viacerí z nich mi povedali, že nie je medzi tými, čo prežili.

Nemáte žiadne informácie z oficiálnych zdrojov?

V sobotu som volal do centra, ktoré to malo na starosti, a oni mi potvrdili, že bratrancovo meno nie je na zozname zachránených. Povedali mi, že keby mali nejakú novú informáciu, tak ma budú kontaktovať. Nadiktoval som im teda svoje kontaktné údaje, ale odvtedy sa mi neozvali. Nemajú mi čo nové povedať, pretože nenašli jeho telo.

Na nedatovanej snímke je rybárska loď, ktorá sa so stovkami utečencov potopila pri Grécku. Foto – TASR/AP

Ste v kontakte s rodinou? 

Som v kontakte s jeho rodičmi, najmä s jeho sestrou. Lámalo mi to srdce, keď mi jeho mama posielala každú minútu hlasovú správu, lebo nevie písať, a pýtala sa ma naňho. Opakovala: „Prosím ťa v mene Boha, skús mi dať nejaké dobré správy o mojom synovi.“ A ja som pre ňu nemal žiadne dobré správy. Tak veľmi som si prial, aby som pre ňu mal dobré správy, ale nemal som. Láme mi to srdce. Aj jeho sestra ma neustále kontaktuje. Stále verí tomu, že možno je nažive, a stále sa ma pýta, či mám niečo nové. A moja odpoveď je vždy rovnaká: Jeho meno nie je na zozname tých, čo prežili.

Čo si myslíte, že sa na lodi stalo?

To, čo poviem, by potrebovalo veľa dôkazov, ale poviem vám, čo povedali niektorí zachránení. Jeden tvrdil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Rozhovory

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie