Denník N

Deti často žijú v pohybovom vákuu, odnesú si to kosti, srdce a pľúca, vraví fyzioterapeutka

Fyzioterapeutka Tereza Nováková. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Fyzioterapeutka Tereza Nováková. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Žiadny šport nie je sám osebe škodlivý. A benefity, ktoré pohyb prináša, stále prevažujú nad rizikom zranenia, vraví fyzioterapeutka Tereza Nováková, ktorá sa zaoberá pohybom detí a dospievajúcich. Deti sa podľa nej hýbu až tragicky málo.

V rozhovore sa jej pýtame:

  • koľko hodín pohybu chráni deti pred problémami;
  • či deťom škodí trampolína;
  • ako pohyb trénuje srdce a pľúca;
  • v čom sú nástrahy skorého výkonnostného športu;
  • kde robia chybu rodičia a kde zlyháva systém.

Všade počúvame, že sa deti nehýbu a len hľadia do mobilov. Niežeby na tom dospelí boli oveľa lepšie. Ale rada by som začala optimisticky. Existuje v súvislosti s detským pohybom aj pozitívny trend? Alebo je to zúfalé?

Zúfalé určite nie. Premýšľam…

Premýšľate trochu dlho.

Problémov je totiž skutočne oveľa viac ako pozitív. Ale určite je väčšia variabilita toho, čo môžu deti v súčasnosti robiť. Dostupnosť aktivít je pomerne veľká. Hoci ako kde.

Existuje veľký rozdiel medzi veľkými mestami a „vidiekom“. V minulosti boli vidiecke deti v schopnostných a výkonnostných parametroch lepšie, teraz sa zhoršujú. V mestách je dostupnejšia infraštruktúra pre aktívny pohyb aj krúžky pohybových aktivít.

Výrazne sa však roztvárajú nožnice medzi deťmi, ktoré robia nejaký šport na výkonnostnej úrovni, cvičia, pretekajú, a medzi tými, ktoré nerobia nič.

Tak to nám optimizmus nevydržal.

Bohužiaľ. Deti síce majú od narodenia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie