Denník N

Expert na ruskú armádu: Odpor proti Putinovi si neviem predstaviť, v Rusku funguje kultúra poslušnosti

Vladimir Putin počas prehliadky vojenského džípu vo svojej rezidencii v Soči. Foto - AP
Vladimir Putin počas prehliadky vojenského džípu vo svojej rezidencii v Soči. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Keď vagnerovci pochodovali na Moskvu, nenarazili na výrazný odpor ruskej armády. Až sa chvíľu uvažovalo o tom, či aj v oficiálnej armáde nehrozí odpor proti Putinovi.

„Nie,“ zhodnotil v rozhovore pre Denník N expert na civilno-vojenské vzťahy a ruskú armádu Kirill Šamijev z Európskej rady pre zahraničné vzťahy, ktorý si nič také nedokáže predstaviť z viacerých dôvodov. Napríklad aj preto, lebo v Rusku funguje „kultúra poslušnosti“ a velitelia aj radoví vojaci majú veľmi vysoké platy a dostávajú rôzne benefity.

A hoci vojna proti Ukrajine odhalila, že ruská armáda nie je jedna z dvoch najsilnejších na svete, podľa Šamijeva netreba zabúdať na to, že Rusko je autokracia.

„V Rusku je omnoho jednoduchšie nájsť finančné prostriedky na vojenské veci ako v demokratických krajinách,“ povedal. „Oni jednoducho zmenia priority, zoberú pár miliárd určených na sociálne dávky a pošlú ich vojenskému priemyslu. Sú mobilnejší a prispôsobivejší v tvorbe novej vojenskej sily.“

S Kirillom Šamijevom sa okrem iného rozprávame o tom:

  • aké je prepojenie vagnerovcov a oficiálnej ruskej armády a prečo Prigožina nechali tak dlho kritizovať vedenie vojny;
  • či je možný odpor proti Putinovi v rámci oficiálnej ruskej armády a ako funguje kultúra poslušnosti;
  • aké úlohy má ruská armáda v civilnej spoločnosti a či jej prítomnosť cítiť;
  • ako militarizujú vzdelávanie a ako deti posielajú milé odkazy vojakom;
  • aká silná je ruská armáda zvnútra a prečo Putin chváli vojakov, hoci majú na svedomí zločiny proti ľudskosti.

Je ruská armáda priamo napojená na polovojenské skupiny ako vagnerovci?

Sú tam nejaké priame prepojenia. Polovojenské skupiny sú plne závislé od oficiálnej ruskej armády, napríklad pokiaľ ide o dodávky zbraní, munície, logistiku či výcvikové priestory, pričom toto sa Putin rozhodol nedávno zastaviť. Ak im Kremeľ priškrtil dodávky munície, znamená to pre nich, že by žiadnu nemali, teda ak by niečo neukradli alebo nezhabali.

Práve pre toto „muničné vyhladovanie“ Prigožin už mesiace ostro kritizoval vedenie vojny, najmä ministra obrany Sergeja Šojgua a veliteľa ruskej armády Valerija Gerasimova. Ako si to mohol dovoliť a prečo ho nikto nezastavil?

Prigožin mal kritizovanie oficiálnej armády ako náplň práce. Byť kritikom armády a zdôrazňovať jej nedostatky je veľmi dôležitá úloha, pretože sa tým trochu redukuje informačná asymetria a prináša to o niečo vyváženejšie, pravdivejšie a najmä iné, rôzne perspektívy. Tým bol pre Kremeľ užitočný. Pôsobil ako kanál alebo nástroj na usmerňovanie sťažností, ktoré existovali v rámci patriotických kruhov. Stal sa postavou, ktorá kritizuje ruských vojenských generálov a vedenie ruskej armády, pričom ľudia si potom povedia: „Aha, to je kto? Tento človek tomu skutočne rozumie a vie, čo sa deje, a tento človek je na Putinovej strane, takže Putin má človeka, ktorý vie, čo robí.“ Prekvapivo to upevňuje myšlienku, že Putin vedie krajinu a vie, čo robí. Lenže potom začal útočiť na Putina osobne a myslím si, že to už bolo z jeho strany dobrovoľné a nie náplň jeho práce. A zároveň tým prekročil hranicu. Retrospektívne môžeme vidieť, že to bol znak narastajúcej krízy.

Sledoval tým vlastné politické ciele? Hovorilo sa aj o možnej kandidatúre na prezidenta.

Nevidím mu do hlavy, neviem, či chcel kandidovať. Pravdepodobne mal v hlave nejaký politický projekt, ale to sú len dohady. Doteraz sme robievali putinológiu a teraz budeme robiť prigožinológiu. Ale napríklad ministerstvo obrany chcelo so všetkými vojakmi podpisovať zmluvy, Prigožin odmietol, ale myslel som si, že ich napokon podpíše. Putinovi ľudia sú tam, kde sú, pre bohatstvo a moc. Väčšina z nich nemá silnú politickú ideológiu ani politické postoje – oni jednoducho len ťažia zo systému, ktorý Putin vytvoril. Prigožina som hodil do toho istého vreca, ale ukázalo sa, že v jeho hlave bolo niečo iné. Rozhodol sa riskovať všetko a rozpútať rebéliu.

Na niektorých videách bolo vidieť, že vagnerovcom ruskí vojaci nekládli priveľký odpor. Ako si to vysvetľujete? Mohli byť teoreticky na ich strane? Alebo sa vagnerovcov jednoducho boja, keďže tí sú známi svojou brutalitou?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie