Denník N

Vašečka chce obmedziť sexuálnu výchovu, nakoniec môže zasiahnuť aj do dejepisu či biológie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predstavte si, že sa na vašej škole vyskytne prípad sextingu – dievča alebo chlapec pošle niekomu cez internet svoju nahú fotku a tá sa rozšíri medzi spolužiakov. Triedna učiteľka zakročí a zorganizuje pre triedu spoločné sedenie o tom, čo je sexting a kde sú hranice intimity na internete.

Ešte pred týmto stretnutím by si učiteľka musela od všetkých rodičov vyžiadať súhlas. Musela by im poslať detailné informácie o tom, ako bude aktivita prebiehať, čo je cieľom a aké materiály použije. Na podpis by im poslala tlačivo – informovaný súhlas. Rodič by mal možnosť ho nepodpísať a zakázať, aby sa jeho dieťa takejto aktivity zúčastnilo.

Ak poslanci schvália návrh školského zákona Richarda Vašečku (Kresťanská únia), od septembra to takto na školách bude prebiehať. Poslanec navrhuje, aby škola pri akejkoľvek forme vyučovania sexuálnej výchovy najprv požiadala o informovaný súhlas rodičov.

Vašečkov návrh prináša ešte oveľa viac možností. Rodičom dáva možnosť nesúhlasiť s výchovou a vzdelávaním „aj v inej oblasti, ktorú považuje za dôležitú z hľadiska jeho náboženského a filozofického presvedčenia“.

Pri takejto vágnej formulácii sa otvára veľa interpretačných možností. Odborníci upozorňujú, že to do zákona prináša neporiadok a nebezpečné precedensy. Čo ak rodič nesúhlasí s vyučovaním o holokauste? A čo ak nechce, aby sa učilo o evolúcii?

Vašečku pobúrili učebnice sexuálnej výchovy

Richard Vašečka tvrdí, že zmenou zákona chce zaručiť, aby mohli rodičia viesť deti v súlade so svojím náboženským aj filozofickým presvedčením. Toto právo im vyplýva z medzinárodných dohovorov ako Charta ľudských práv EÚ, ale aj z ústavy. Vašečkovi chýba konkrétny spôsob, ako si rodičia môžu toto právo uplatniť v škole.

Preto navrhuje, aby mali školy povinnosť rodičom dať podpísať informovaný súhlas pri „plánovanej výchove a vzdelávaní v oblasti sexuálneho správania“. Ak by rodič súhlas nepodpísal, jeho dieťa sa aktivity nezúčastní a škola má povinnosť zabezpečiť mu náhradný program.

Hlavným dôvodom sú pre Vašečku „kontroverzné myšlienky o sexualite“,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Bútora

Mladí

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie