Denník N

Vlhová tento rok zvolí inú prípravu. Pini verí, že FIS bude viac počúvať požiadavky lyžiarov

Mauro Pini a Petra Vlhová. Foto - TASR/Pavel Neubauer
Mauro Pini a Petra Vlhová. Foto – TASR/Pavel Neubauer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Už pred niekoľkými mesiacmi svetoví lyžiari napísali list, v ktorom vyzývajú Medzinárodnú lyžiarsku federáciu, aby prijala opatrenia. Pre klimatickú krízu sa boja o budúcnosť lyžovania.

Stáva sa, že nie je dostatok snehu, aby sa dali preteky zorganizovať. Počas uplynulej sezóny sa napríklad v chorvátskom Záhrebe musel zrušiť jeden slalom. V stredisku bolo skrátka príliš teplo. Na prvý súťažný deň sa ešte podarilo kopec zasnežiť, do druhého dňa sa však sneh začal priveľmi topiť.

Podujatie, ktoré sa koná od roku 2005, nebude v kalendári na najbližšiu sezónu iba tretíkrát za toto obdobie. Nebolo tam ani v rokoch 2014 a 2016.

Klimatická kríza však ovplyvňuje aj prípravu lyžiarov na sezónu. „Situácia s klímou v posledných piatich rokoch sa zhoršuje. Dnes je ťažšie trénovať na ľadovcoch,“ povedal tréner Petry Vlhovej Mauro Pini.

Celý tím slovenskej lyžiarky absolvoval stretnutie v Bratislave, po ktorom prišli aj pred médiá. Verejnosti oznámili, že brat a manažér Boris Vlha už nebude pokračovať v tíme, lebo chce viac času venovať rodine, a zároveň hovorili o príprave na novú sezónu.

Mužský kalendár nedáva zmysel ako ženský

Podľa Piniho sa pri súčasnej situácii so zhoršujúcimi klimatickými podmienkami tímom ponúkajú dve možnosti, ako absolvovať prípravu.

„Prvá je predĺžiť si jar ešte o máj a jún. Druhá je ísť do Južnej Ameriky (počas leta) trochu skôr. Petra však nepotrebuje viac snehu, potrebujeme skôr kvalitu, aby boli tréningy čo najlepšie,“ vysvetľoval.

„Rozhodli sme sa, že tento rok skúsime iný prístup. Pôjdeme do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lyžovanie

Petra Vlhová

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie