Denník N

Novinári majú niesť zodpovednosť aj za doslovné citáty Fica či Matoviča. Vetrák z OĽaNO to prepašoval do zákona

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

„Je to pozvánka do súdnej siene,“ komentoval prílepok právnik Tomáš Kamenec. Mnohí poslanci pritom vôbec netušili, že cez ochranu spotrebiteľa schválili aj zmeny týkajúce sa ochrany osobnosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Poslanci v utorok pri hlasovaní o vládnom návrhu zákona o ochrane spotrebiteľa schválili aj zmenu Občianskeho zákonníka, ktorá zasahuje do práva na slobodu prejavu a výrazne posilňuje pozíciu politikov v neprospech médií. Spolu so zlepšením podmienok ochrany spotrebiteľa odhlasovali z iniciatívy poslanca OĽaNO Milana Vetráka aj zmeny, ktoré sa týkajú sporov o ochranu osobnosti.

Takéto žaloby využívajú najmä politici. Schválený návrh výrazne oslabuje pozíciu médií pri takýchto žalobách a obmedzuje ich možnosti prinášať rýchle správy.

O čo teda ide? Stačí si spomenúť na august 2015, keď líder OĽaNO Igor Matovič zverejnil na tlačovej besede informáciu, že predseda Smeru a vtedajší premiér Robert Fico založil aj s manželkou schránkovú firmu na Belize a otvorili si účty, na ktorých majú mať 675 miliónov dolárov. Médiá o tom informovali najprv v krátkych správach, často aj s informáciou, že predseda Obyčajných ľudí o tomto tvrdení nepredložil žiaden dôkaz.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Novinári v tej chvíli priniesli základnú informáciu z tlačovej besedy, v priebehu dňa reagoval premiér Fico, ktorý to odmietol, o čom rovnako informovali. Nič z Matovičovej tlačovej besedy sa nepotvrdilo. Ak by médiá takto postupovali po prijatí novely ochrany osobnosti, znamenalo by to takmer istú výhru Fica na súde.

Podľa schválenej novely totiž majú novinári zodpovedať aj za citáty iných osôb. Poslanec Milan Vetrák z OĽaNO presadil, že neoprávneného zásahu sa môžu dopustiť aj tí, ktorí sa spoliehajú na hodnovernosť zdroja informácie a jej pravdivosť si neoverili. Ak zákon nebude vetovať prezidentka Zuzana Čaputová, začne platiť od augusta, teda v čase predvolebného súboja pred septembrovými voľbami.

Novinári by si tak museli dávať veľký pozor aj pri použití doslovných citátov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie