Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Čo môže Fico urobiť po voľbách, keď už videl Kaliňáka za mrežami

Reprofoto – RTVS/MPhilms, dokumentárny cyklus Expremiéri
Reprofoto – RTVS/MPhilms, dokumentárny cyklus Expremiéri

Smer si necháva pre seba, čo plánuje po voľbách urobiť s vyšetrovanými kauzami. Na odpočúvanej poľovníckej chate hovorili o pomste a rušení špeciálneho súdu. Pozreli sme sa na to, ako by mohol Robert Fico zablokovať korupčné prípady. Na vážne zásahy stačí 76 hlasov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Robert Fico stojí v triede pred tabuľou, na ktorú má napísať päť najdôležitejších vecí, ktoré sa naučil v škole. Zadanú úlohu si upraví, vraj napíše päť slov, ktorými sa od mladosti riadi a vždy mu to prinieslo, čo malo.

“Trpezlivosť vždy červené ruže prináša,” zaznačí kriedou a ešte pridá iniciály RF.

Prečo práve toto? pýta sa režisérka Lucia Kašová predsedu Smeru počas nakrúcania do dokumentárneho seriálu Expremiéri.

„Lebo som si to v živote vyskúšal. Keď je človek trpezlivý a dá do toho projektu alebo do nejakého cieľa všetko, čo má dať, tak trpezlivosť s elementárnou mierou pracovitosti a pripravenosti, vždy tú červenú ružu prinesie,” vysvetľoval jej Fico v lete 2018, keď Smer vládol, ale predsedom vlády už bol Peter Pellegrini, ktorý teraz kandiduje za svoj Hlas.

Ficovi sa krédo osvedčilo aj v prípade vyšetrovaných korupčných káuz. Trpezlivo opakoval verejnosti, aké sú vraj zmanipulované, až sa mu podarilo presvedčiť veľkú časť ľudí, že to tak je napriek tomu, že podľa doterajších dôkazov nejde o vyfabulované prípady a vyše 40 zločincov z čias vládnutia Smeru už bolo odsúdených.

Popritom Smer naspäť získaval priaznivcov a podľa prieskumov má šancu blížiace sa voľby vyhrať s vyše 20-percentnou podporou. Po vyše troch rokoch sa tak môže strana vrátiť k moci a Fico štvrtýkrát zasadnúť do premiérskej stoličky.

Robert Fico v dokumente Expremiéri. Foto RTVS/MPhilms, dokumentárny cyklus Expremiéri.

Na zásahy stačí 76 hlasov

Ak utvorí vládu, jednou zo zásadných vecí bude, čo spraví v oblasti právneho štátu – ako zakročí voči polícii, prokuratúre a súdom, ktorým sa už mesiace vyhráža pre politicky citlivé kauzy. Ich rozviazané ruky sa stali predmetom Ficovho záujmu na jeseň 2020, keď za vlády Igora Matoviča prišla prvá vlna zadržaní a vo veľkom sa začali vyšetrovať podozrenia z korupcie na najvyšších miestach.

Pozreli sme sa na teoretické možnosti, čo môže Fico spraviť, ak bude chcieť ochrániť seba a jemu blízkych ľudí, aby neboli vyšetrovaní, prípadne súdení. Na zásahy nepotrebuje ani ústavnú väčšinu 90 hlasov.

Ak sa mu podarí utvoriť koalíciu, 76 poslancov stačí aj na najzávažnejší zásah –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

Vojna v polícii

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie