Denník N

Petr Čech: Vraveli nám, že chlapi nikdy neplačú a víťazi necítia bolesť

Petr Čech. Foto N – Tomáš Hrivňák
Petr Čech. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mladým futbalistom treba vysvetliť, že kariéru nemajú garantovanú, upozorňuje bývalý český futbalový brankár Petr Čech. V rozhovore hovorí o trénerských ambíciách, živote v Británii po brexite, ale aj o premenách súčasného futbalu.

„Duševné zdravie sa nikdy predtým neriešilo. Keď sme vyrastali, počúvali sme len, že chlapi nikdy neplačú a víťazi necítia bolesť,“ opisuje legenda londýnskej Chelsea.

Čo je dnes hlavnou náplňou vašej práce?

Pred rokom som opustil pozíciu v Chelsea a v dôsledku rôznych klauzúl nemôžem pracovať pre iný klub. Takže mám čas a využil som ho na to, aby som pokračoval v štúdiu.

Vlani som získal titul MBA (magisterský titul v oblasti manažmentu – pozn. red.) a prehovorili ma, aby som si urobil aj doktorát. Zháňam si informácie na svoj výskum, stretávam sa s ľuďmi a vediem rozhovory.

V akom odbore sa vzdelávate?

Je to biznisová diplomová práca, vybral som si tému, ktorá sa týka Ligy majstrov a jej udržateľnosti, čo sa týka obchodného a súťažného modelu. Sú to spojené nádoby. Vybral som si to aj pre situáciu so Superligou.

MBA som robil v rámci ženevskej biznisovej školy a Longford International College, ktorá ten program ponúkala online, a mohol som sa mu venovať aj popri práci. Doktorát by som mal robiť pod patronátom univerzity v Ríme. Čas trávim aj s rodinou a hrám hokej.

Foto N – Tomáš Hrivňák

Po ukončení futbalovej kariéry ste tri roky pôsobili na manažérskom poste. Ako hodnotíte túto skúsenosť?

Keď mi ponúkli prácu v tejto funkcii v jednom z najlepších klubov na svete, nedalo sa to odmietnuť. Klub si na tú pozíciu mohol vybrať kohokoľvek, dokonca som si myslel, že si urobím na chvíľu voľno, ale nie je to úplne štandardné a nedalo sa to odmietnuť.

Získal som vďaka tomu veľa skúseností pri práci s ľuďmi – agentmi, hráčmi, s podriadenými aj nadriadenými. Je to komplexný balík zodpovedností, ktoré hráč nemá.

Keď to zjednoduším,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Futbal

Rozhovory

Veľká Británia a brexit

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie