Denník N

Učitelia sa len budú riadiť príkladom Smeru

Foto - TASR
Foto – TASR

Nikto na Slovensku po Novembri nezneužíval odbory na stranícku politiku viac ako Robert Fico.

Nejde o pokrytectvo, ak dnes politici Smeru odmietajú štrajk učiteľov a označujú ho za politiku. Napriek tomu, že v minulosti hlásali aj diametrálne odlišné názory. Opozičný politik Fico v roku 2003 štrajku učiteľov vyjadril plnú podporu. Vtedy ešte tvrdil, že je „logickou a nevyhnutnou reakciou“, a preto Smer „pozitívne vníma, že zástupcovia školstva už nie sú ochotní nečinne znášať politiku vlády“.

Smer len do praxe prevádza marxistickú poučku, že bytie určuje vedomie a zmena podmienok bytia zmení i vedomie. Vtedy bol Smer v opozícii, nič ho nestálo žiadať viac peňazí z rozpočtu pre kohokoľvek a rád podporil všetko, čo oslabilo vládu.

Dnes je Smer vládou, vie, že ak niekde pridá, musí inde ubrať, a spočítal si, že sa mu to nevyplatí. Smeru sa radikálne zmenilo bytie, tak sa muselo otočiť aj vedomie. Až bude v opozícii, bude mať pre akékoľvek sociálne požiadavky opäť veľa pochopenia. Robia to aj iné strany, len možno v menšej miere.

Pokrytectvo skôr je, ak politici Smeru tvrdia, že štrajk je politicky motivovaný a účelovo načasovaný pred voľbami. Načasovanie asi nebude náhoda, učitelia tiež vedia, kedy je nátlak na vládnu stranu najúčinnejší a kedy sa ich bude báť len tak ignorovať.

Lenže to sa len správajú podľa vzoru Smeru, ktorý si pred blížiace voľby načasoval všetko, všetko im podriadil a zo všetkého sa snaží vytĺcť politický osoh. Od kampane proti utečencom až po to, ako sa úzkostlivo vyhýba skutočným problémom vrátane školstva a zdravotníctva. A zneužívanie odborov a sociálnych tém na stranícke účely – kto to na Slovensku od Novembra robil častejšie a lepšie, ako Fico a Smer?

Komentáre

Teraz najčítanejšie