Denník N

V Bratislave otvorili fontánu na Námestí slobody. Je z nej detské vodné ihrisko

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

AKTUALIZOVANÉ 24. 6. o 11.15 h: Hlavné mesto oficiálne otvorilo fontánu. Prvá fáza obnovy Námestia slobody je hotová. Vznikol priestor s detským vodným ihriskom a bude to i miesto na veľké demonštrácie a zhromaždenia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

sobotu začala po 16 rokoch znovu fungovať fontána Družba na Námestí slobody v Bratislave. Kto chce, môže sa vo fontáne prechádzať a schladiť – je z nej detské vodné ihrisko, voda je chemicky upravená rovnako ako na kúpaliskách.

Od spustenia fontány v 80. rokoch platilo, že vstup do nej bol zakázaný, čo sa viac či menej hlavne v lete nedodržiavalo. Primátor Matúš Vallo sa v stredu po príchode na námestie vyzul a vo fontáne sa poprechádzal.

„Je to detské vodné ihrisko,“ vysvetľuje Vallo. Vstup do fontány s priemerom 45 metrov bude na vlastnú zodpovednosť, pre psy platí zákaz. Dôležitá zmena je, že fontánu už neobkolesuje múrik, ktorý tvoril prirodzenú bariéru. Voda je chemicky upravená rovnako ako na kúpaliskách. Celé námestie prešlo zmenami, ktoré zjednodušili prístup deťom, rodičom s kočíkmi aj zdravotne znevýhodneným.

Detské ihrisko aj miesto na demonštrácie

„Námestie bolo symbolom neslobody. Asi nie je tajomstvom, že tie zdvihnuté kvetináče boli navrhnuté aj preto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bratislava

Slovensko

Teraz najčítanejšie