Denník N

Podpredseda KDH Zajac: Kaliňák je drzý, na konflikty sa zvyká ťažko

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Je jedným z devätnástich poslancov, ktorí v prvom čítaní hlasovali za to, aby išli ženy, ktoré podstúpia umelé oplodnenie, do väzenia. Poslanec Pavol Zajac hovorí, že po voľbách urobia to, čo je pre Slovensko najlepšie.

Pavol Zajac sa narodil v roku 1967. Poslancom sa stal prvýkrát v roku 2012 a podpredsedom KDH v roku 2014. Je prešovským krajským predsedom KDH a členom výborov pre financie a rozpočet a kontrolu činností Národného bezpečnostného úradu. Je ženatý, má syna, žije v obci Sedliská pri Vranove nad Topľou.

Kedy ste vstúpili do KDH?

Vždy som KDH volil. Do strany som vstúpil v roku 1997, keď Mečiar ťahal Slovensko smerom do čiernej diery. Vtedy sa angažovali viacerí ľudia z mojej generácie. V roku 1998 som za KDH kandidoval do obecného zastupiteľstva v Sedliskách. Poslancom som bol 16 rokov. Postupne som sa stal členom okresného predsedníctva, okresným predsedom a v roku 2011 som sa stal krajským predsedom Prešovského kraja. Poslancom Národnej rady som teraz prvé volebné obdobie.

Pôsobili ste v stavebníctve, kde je bežná korupcia a zákazky iba za úplatok. Akú ste s tým mali skúsenosť?

Väčšinou som staval pre súkromné osoby, maximálne pre obce nejaké rekonštrukcie. Myslím, že štátnu zákazku som nerobil nikdy. Keď sa v rokoch 2006, 2007 alebo 2008 rozbehli eurofondové zákazky, ktoré vyhrávali firmy napojené na Smer, začali nás ako subdodávateľov oslovovať, či by sme pre nich nepracovali. Asi dvakrát som o takú zákazku mal záujem, ale nakoniec som sa radšej rozhodol ju nezobrať. Vtedy bolo na východnom Slovensku našťastie veľa práce. Pred krízou sme si stavbári bežne navzájom volali, či nejakú prácu, napríklad zatepľovanie, nechce urobiť niekto iný.

Robili ste zákazku aj v Sedliskách, kde ste boli poslancom a starostka bola za KDH?

Robil som nejakú dokončovačku na dome smútku.

Ak by sa to stalo na ministerskej úrovni, tak je z toho škandál.

Ak je to vo férovej súťaži, tak je to úplne v poriadku. Aj za ministrovania Jána Figeľa vyhral niektoré úseky na D1 Váhostav. Ak víťazná firma ponúkne najnižšiu cenu, je to v poriadku. Obce rady spolupracujú s niekým, koho poznajú. Ich súťaže majú šancu vyhrať miestne malé firmy, lebo dávajú najnižšiu cenu. U nás v Sedliskách je „totalita“ KDH už 25 rokov, aj v zastupiteľstve má KDH väčšinu.

Krátko po tom, čo ste sa stali poslancom, ste kolegyni, ktorá písala o čudnej rigoróznej práci predsedu strany Jána Figeľa, povedali, že sa ho opýtate na to, akým spôsobom získal titul Phd. Boli ste spokojný s odpoveďou?

Možno to vyjadrenie bolo aj na základe mojej neskúsenosti s prácou s novinármi (smiech). Predseda to všetkým poslancom vysvetlil na poslaneckom klube a s vysvetlením som bol spokojný. Prebehla aj ministerská kontrola a nezaznamenala žiadne porušenie predpisov. Dávno predtým som vedel, že Ján Figeľ aj učil na Trnavskej univerzite.

Ste jeden z 19 poslancov, ktorí hlasovali v prvom čítaní za zákon, ktorý hovoril, že ženy, čo podstúpia umelé oplodnenie, majú ísť na 5 až 12 rokov do väzenia. Prečo ste to urobili?

V prvom rade sme hlasovali za zákaz interrupcií a zákaz eutanázie, ktorý tento zákon z dielne poslancov Mikloška, Kuffu a Kvasničku obsahoval. Návrh zákona bol veľmi obsiahly a navrhovatelia ho s nami nijako nekonzultovali. Ak by to boli urobili, tak by sa tam takýto návrh na trestanie žien, ktoré podstúpia umelé oplodnenie, neobjavil. Ochrana života je v našej DNA, je to pre nás až svätá vec, ale v druhom čítaní by sme určite navrhovali, aby odtiaľ tieto tresty vypadli.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vedeli ste, keď ste za to hlasovali, že tam je zmienka o týchto trestoch?

Hlavne sme si boli vedomí toho, že v tomto návrhu je ochrana života od počatia až po prirodzenú smrť, za čo my v KDH celý svoj život bojujeme.

Vedeli ste o tom, že tam sú tieto tresty?

Vedeli sme, že sú tam viaceré nezrovnalosti. V prvom čítaní sa zo zákona nedá vybrať jedna časť. O zákone sa rokuje a hlasuje tak, ako je napísaný. Druhé čítanie je o tom, aby z toho takéto hlúposti vypadli. Deje sa to tak aj pri iných návrhoch zákona, kde v prvom čítaní zvažujeme, či so zákonom súhlasíme filozoficky, a potom, v druhom čítaní, požadujeme, aby niečo vypadlo.

Zoznam 19 poslancov sa stal virálnym obsahom na sociálnych sieťach, ľudia písali, že ich mená si zapamätajú. Nehodnotíte to spätne ako chybu?

V návrhu zákona bola ochrana života od počatia až po prirodzenú smrť, preto sme za to zahlasovali, a tak sa to snažíme vysvetľovať ľuďom. Minulý týždeň som bol hrať so synom tenis a po tenise za mnou prišiel jeden známy, ktorý mi povedal, že za akú hlúposť som to hlasoval. Keď som mu to vysvetlil, tak to pochopil.

Zakázali by ste umelé oplodnenie?

Od viacerých svojich kolegov, ktorí sú lekári, viem, že pri umelom oplodnení sa oplodnia viaceré vajíčka a viaceré z nich sa potom zničia. To je proti filozofii ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. Ale ísť teraz s návrhom zákona, ktorý by to trestal sadzbou od 5 do 12 rokov, je nemiestne a v súčasnej spoločenskej situácii neúnosné. Pri ochrane života by sa malo v legislatívnej oblasti postupovať úplne inak. Napríklad sociálne a ekonomicky pomáhať ženám v prípade nechceného tehotenstva, aby mali záujem dieťa donosiť a aby nešli na interrupciu.

Je veľa párov, ktoré iba vďaka umelému oplodneniu môžu mať deti. Ani to neuznávate ako pozitívum?

Mať dieťa je veľmi prospešné, pre rodičov, najbližšiu rodinu, aj spoločnosť. Veď pôrodnosť na Slovensku je veľmi nízka. Mať dieťa je veľká radosť a rozhodnutie ísť na umelé oplodnenie by som nechal na svedomí ľudí a nedovolil by som si ich trestať trestnou sadzbou.

Keď ústavnoprávny výbor vypočúval kandidátov na sudcov Ústavného súdu, prišli ste sa každého kandidáta opýtať, či by podporil zákaz interrupcií. Je toto najväčšia téma pri budúcich ústavných sudcoch?

Pýtal som sa, aký je ich názor na ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť. Myslím si, že pri kandidátoch na sudcov Ústavného súdu je to relevantná otázka aj inde vo svete. Tento súd o takejto ochrane života už rozhodoval, proces prebiehal veľmi dlho a skončil sa tesným hlasovaním.

Ako vnímate to, že prezident odmieta zvolených kandidátov vymenovať, pretože ich nepovažuje za kvalitných?

Aj keď nie som členom ústavnoprávneho výboru alebo právnikom, som presvedčený, že medzi kandidátmi boli lepší ako tí, ktorých Smer zvolil. Očakával som, že prezident ich nevymenuje.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako vnímate spôsob, akým Smer vedie kampaň o utečencoch?

Od začiatku túto tému uchopili marketingovo, keď na základe prieskumov videli, že ľudia na Slovensku nechcú utečencov. Rozhodli sa, že z toho urobia predvolebnú tému, preto premiér vyvoláva na tlačových konferenciách strach a nenávisť a občanom podsúva, že on ich predtým všetkým ochráni.

Pýtajú sa vás ľudia na východe na utečencov?

Samozrejme. Ľudia pozerajú večer správy, čítajú noviny, majú internet a vnímajú, že to je vážny problém Európskej únie. Po výrokoch premiéra, ktorý ich dennodenne straší, majú strach. No na východe mali ľudia neskutočný strach aj pred rokom a pol, keď bola na Ukrajine občianska vojna. Bezpečnosť je to, čo ľudia od štátu požadujú a dotýka sa ich to, hoci nikto na Slovensku doteraz reálneho utečenca nevidel. Jediní teroristi, ktorí sú na Slovensku, sú tí, ktorých priviedla vláda Roberta Fica z Guantánama. Ficove výroky o moslimskej komunite môžu byť pritom dôvodom aj na to, že si teroristi jeho výroky všimnú, a môže to znamenať ohrozenie Slovenska.

V akom zmysle?

V takom, že jeho vyjadrenia o moslimoch zazneli aj vo svetových médiách a môže to podnietiť teroristov. Samotní ľudia síce majú obavy, ale veľakrát mi hovoria, že vidia, ako sa tu žije, že tu nie je vymožiteľnosť práva, že sú problémy v zdravotníctve, v školstve, vidia, aká je na Slovensku korupcia, a očakávajú, že toto by mal premiér riešiť.

Ale prieskumy premiérovi ukazujú, že Smer má 40 percent.

Som presvedčený, že voľby dopadnú inak ako prieskumy. Nálady sa dosť dynamicky vyvíjajú.

Samotné KDH, aj vy sám máte na bilborde slovo „bezpečné“. Keď mal premiér štyri tlačové besedy k utečencom za týždeň, nikto z KDH nezvolal tlačovú besedu a nepovedal: to už stačí, treba sa venovať iným témam. Máte pocit, že dva a pol mesiaca pred voľbami robíte dosť?

Ja som sa pre RTVS vyjadroval do hodiny a pol, že šíri strach, že problémy na Slovensku sú úplne iné. S terorizmom sa nebojuje tak, že sa zvolávajú tlačové besedy alebo že policajti stoja celý deň pri cestách a mrznú tam.

Robíte dosť alebo aj vy kalkulujete s prieskumami?

Pán predseda KDH sa k tomu vyjadril aj pre váš denník. My máme na bilborde heslo „bezpečný domov“ a ten by mal štát zabezpečiť aj tak, že polícia a prokuratúra vyšetrujú kriminálnikov, podvodníkov, aj takých, čo nepoplatia faktúry. Bezpečný domov si predstavujeme v širšej rovine ako len nejaký strach pred utečencami.

Robíte ako strana dosť?

Vždy sa dá urobiť aj viac. Predsa celé štyri roky sme konštruktívnou a dôslednou opozíciou. Odvolávali sme ministrov, pranierovali sme ich pri kauze Váhostav, pri kauze Kompa, pri zmluvách s tetou Ankou. Budeme v tom pokračovať aj teraz. Pán predseda sa stretol aj s Komorou zdravotných sestier. Keď nám štrajkovali lekári, riešila to pani Radičová, riešil to pán Figeľ. Nikto z nich nepovedal tak ako teraz premiér Fico, že to je záležitosť ministra zdravotníctva. Budeme tieto témy premiérovi Robertovi Ficovi pripomínať.

Váš bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorého Robert Fico nazýva Pentliarik, je na kandidátke až číslo 28. Stratil v KDH podporu, ktorú mal?

Za rok a pol, čo bol Ivan Uhliarik minister, ho Smer ako opozičná strana ani raz neodvolával. Ivan Uhliarik nikdy v Pente, ani v žiadnej jej firme nepracoval, na rozdiel od Zuzany Zvolenskej, ktorá prišla na ministerstvo z Dôvery.

Zrejme ste však s ním neboli spokojní, keď je tak nízko.

V KDH sa robí kandidátka zdola. Navrhujú ju krajské rady a Ivan Uhliarik bol v Trnavskom kraji na druhom mieste, preto je tam, kde je.

Hovoríte, že Ivan Uhliarik nikdy nepracoval v Dôvere, ale váš terajší kandidát na ministra zdravotníctva Marián Faktor pracoval pre Dôveru.

Nemám rád nálepkovanie. Ja som pracoval v podniku Chemkostav, a keby ho vlastnila Penta, tak už by som bol onálepkovaný.

To sú trochu odlišné príklady.

Rozhodujúce je, ako tí, ktorí sú vo verejných pozíciách, konajú. Ivan Uhliarik bol minister a Marián Faktor bol riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zachránili ju pred krachom, v takom stave ju nechala prvá vláda Roberta Fica. Bolo zachránenie tejto poisťovne v záujme Dôvery?

Ak by sa stal pán Faktor ministrom, nebude v konflikte záujmov vzhľadom na to, čo všetko Penta v zdravotníctve vlastní?

Ak bude konať tak, ako konal v rokoch 2010 až 2012, tak to konflikt záujmov nebude. Na súčasnej vláde mi chýba, že neurobila žiadne zásadné reformy, ktoré by túto krajinu posunuli ďalej. Vláda Ivety Radičovej urobila za rok a pol svojej existencie viaceré náročné a bolestivé opatrenia, ktoré boli nevyhnutné. Nemyslím len zdravotníctvo. Minister Figeľ dokázal zastaviť PPP projekty a na šiestich úsekoch diaľnice usporil dve miliardy eur. Viem, že pre občanov Slovenska je to ťažko predstaviteľná čiastka, ale toto sa reálne usporilo.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bolo by pre Slovensko lepšie, ak by Smer vládol so SNS alebo s KDH?

Ľudia 5. marca povedia, aké strany by mali vládu tvoriť. V KDH si myslíme, že najlepšia vláda by bola zo strán, ktoré sú si programovo blízke. Dlhodobo spolupracujeme s Mostom-Híd a myslím, že programovo a hodnotovo je nám blízka aj Sieť. Takáto koalícia by bola pre Slovensko najlepšia.

Ak nebude možná?

Smer chce znovu zopakovať absolútne víťazstvo, aby znovu vládli sami. Aj keď som zaznamenal niekoľko ich vyjadrení, že by si priali koaličnú vládu s jednou alebo dvoma stranami, myslím, že to hovoria, len aby znechutili pravicového voliča.

Ale neodpovedáte na otázku.

Pre Slovensko bude nešťastím, ak bude pokračovať vláda jednej strany. Nielenže ovládnu v štáte všetky mocenské funkcie, ale vytvoria strach, že sa tu dajú veci vybaviť, zariadiť, zamestnať sa iba s pomocou Smeru. V regióne, z ktorého pochádzam, ktorý je chudobnejší a je v ňom vysoká nezamestnanosť, je ten strach obrovský. Žiadna upratovačka sa nemôže zamestnať na úrade bez toho, aby to neschválili okresní predsedovia Smeru. Ani jedna hasičská striekačka, ani jedno multifunkčné ihrisko nie sú pridelené bez rozhodnutia miestnych funkcionárov Smeru. A čo je horšie, tak aj u policajtov, prokurátorov alebo aj kritických novinárov nastáva autocenzúra.

Kde konkrétne?

Je to v celej krajine. Pardon, že som hovoril aj o novinároch, ale keď vidím, ako si Smer objednáva cez operačný program inzerciu v niektorých médiách, tak zároveň vidím, ako si ich cez túto inzerciu úplne oficiálne kupuje.

A ako je to so spoluprácou Smeru a KDH?

KDH neplánuje ísť do vlády so Smerom. Je z toho napádané už tretie voľby.

Vôbec vás nenapádam, pýtam sa, čo je podľa vás pre Slovensko lepšie. Existujú na to rozličné názory aj medzi pravicovými voličmi.

Nechceme Smer dopĺňať, ani mu dokladať chýbajúce mandáty. Nechceme byť príveskom, ktorý bude zakrývať korupčné veci, ktoré dnes pranierujeme. Torta sa nemá krájať pred upečením. Občania vo voľbách rozhodnú svojím hlasovaním tak, ako sa to stalo v prezidentských voľbách, ako sa to stalo u nás v Prešovskom kraji v komunálnych voľbách. Nebudú rozhodovať prieskumy. V komunálnych voľbách som zažil obrovské nadšenie. Porazili sme Smer v Prešove, Poprade, Stropkove, Levoči, Starej Ľubovni, vo Svite. Verím ľuďom. KDH bude robiť to, čo bude pre Slovensko najlepšie.

Z okresu Vranov nad Topľou ste v parlamente len vy a poslanec Štefan Hreha zo Smeru. Z miestnych médií vyplýva, že ste spolu často na rôznych akciách. Aký máte vzťah?

Neutrálny. Podáme si ruku, pozdravíme sa, to je všetko. Aj na tie spoločné akcie chodíme málo.

Kritizovali ste hlasovanie Mosta-Híd so Smerom o zmene ústavy. Vy ste pritom pred rokom a pol urobili to isté. Aký bol v tom rozdiel?

Keď sme menili ústavu v oblasti súdnictva a v ochrane manželstva, išlo o náš program, ktorý sme chceli presadiť. Aj zmeny v súdnictve už môžeme vyhodnotiť tak, že situácia je o niečo lepšia, ako bola pred rokom a pol. Už dávno predtým sme povedali, že chceme deharabinizáciu súdnictva, a ona aj touto zmenou nastala. Pri poslednej zmene ústavy, ktorá nastala podľa Roberta Fica pre boj proti terorizmu, išlo len o jednoduchú úpravu, kde sa predĺžila lehota pre policajtov pri vyšetrovaní takýchto trestných činov. Túto zmenu sme vnímali spolu so zákonmi, ktoré vláda predložila do parlamentu. Neoddeľovali sme to. Robert Fico zmenu ústavy nepotreboval, iba chcel marketingovo využiť to, že bojuje proti utečencom aj zmenou ústavy.

Prečo si myslíte, že Most-Híd za zmenu hlasoval?

Asi sa na to pozerali oddelene, považujem to za chybu. Keď už bola otvorená ústava, dali sme pozmeňovací návrh z oblasti súdnictva, aby sudcovia odchádzali do dôchodku, keď dosiahnu 67 rokov, čo požaduje aj prezident. Smer nebol ochotný za to hlasovať, nevideli sme dôvod na podporu novely ústavy.

Viete si predstaviť, že by ste boli ministrom?

Nevedel som si predstaviť ani to, že by som bol poslanec.

Váš poslanec Jozef Mikloško v rozhovore pre Postoj povedal, že ste budúcim predsedom KDH.

Jožko Mikloško má toľko záujmov a venuje sa toľkým záležitostiam, že niekedy mu uletí aj taká vec, ako že ja budem predsedom KDH. Je mi ľúto, že občas dáva takéto vyhlásenia, lebo ani nevie, ako škodí ľuďom, o ktorých sa vyjadruje. Nemám funkcionárske ambície.

Ste podpredseda strany a jej krajský predseda. Boli by ste schopný viesť nejaký rezort?

Mám vyštudované konštrukčné a dopravné stavby, preto sa veľakrát vyjadrujem k záležitostiam dopravy, a preto aj často kritizujem ministra dopravy.

Keď vás predseda KDH navrhoval do funkcie, vyhlásil, že chce, aby ste mali na starosti agendu vnútra a korupcie.

Áno. Za podpredsedu som bol zvolený zhruba pred rokom a pol, keď sa vzdal funkcie pán Abrhan. Korupcii som sa venoval v parlamente aj predtým, napríklad oblasti spotrebiteľských úverov.

Čiže bližšie máte k doprave ako vnútru?

Áno.

Boli ste aj nominantom KDH v Dozornej rade Národnej diaľničnej spoločnosti. Čo ste tam robili?

Dozorná rada má kontrolnú funkciu. Ján Počiatek a Robert Kaliňák mi to často pripomínali v súvislosti s tragédiou, keď padol most v Kurimanoch. Keď som sa naposledy Kaliňáka pýtal, ako pokračuje vyšetrovanie, odpovedal, že za smrť ľudí v Kurimanoch môžem ja, pretože som pôsobil v NDS a vytendrovali sme podľa neho lacnú zákazku.

Podľa TASR ste najzvedavejší poslanec tohto volebného obdobia a položili ste najviac otázok na hodine otázok. Ako ste si na parlamentnú diskusiu ako nováčik zvykli?

Samozrejme, Kaliňákovi som odpovedal, že je drzý, klame a že to už je za čiarou. Konflikty nevyhľadávam a zvyká sa na to ťažko, ale ak ide o škandál, zlodejinu, idem do toho. Niekedy potom ťažšie zaspávam.

Čo považujete za najväčšiu chybu KDH za posledné roky?

KDH, ale aj iné opozičné pravicové strany, najviac poškodzovalo neustále a viacnásobné štiepenie. Nebol vážny hodnotový alebo programový dôvod, aby museli odísť Vladimír Palko s Františkom Mikloškom, Daniel Lipšic, Radoslav Procházka. Toto nám voliči často vyčítajú. Načo sa toľko štiepime, keď potom vznikajú strany, ktoré programovo a hodnotovo nie sú niekde inde?

Bolo by dnes KDH s týmito politikmi lepšie?

Áno, štiepenie ničomu nepomáha.

Čia to bola chyba?

Z viacerých prípadov manželov, ktorí sa rozvádzajú a ktoré poznám, vyplýva, že nikdy za to nemôže iba jedna strana. No viackrát boli osobné ambície tých, ktorí odišli, silnejšie ako to, že by sme mali robiť spoločnú politiku pre ľudí.

Slovensko zatiaľ umiestnilo utečencov, ktorých prijalo, do Humenného. Jediný politik, ktorý tam bol, je prezident. Vy to máte z domu blízko, neuvažovali ste, že za nimi pôjdete?

Zamýšľal som sa nad tým, lebo Humenné je naozaj odo mňa 15 kilometrov. Prekvapilo ma, že tam prezidenta najprv nevpustili, čiže aj ja by som musel ísť cez rezort vnútra a nemám s ním až také vzťahy. Predpokladal som, že keď tam nepustili prezidenta Kisku, ani poslanca Zajaca by tam nepustili.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie