Denník N

Svetový newsfilter: Putin nechce mier, schladil aj svojich spojencov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Volodymyr Zelenskyj priznáva, že dlho očakávaná ofenzíva zatiaľ napreduje pomalšie, ako dúfala Ukrajina a jej spojenci. Zároveň hovorí, že vojna nie je hollywoodsky akčný film. Ide o životy Ukrajincov a na výsledky si treba počkať.

Pomalší postup súvisí aj s mínami, ktorými ruská armáda doslova zaplavila ukrajinské územie (o probléme s mínami sme písali aj tu). Rusi ich využívajú všade a zábrany nemajú ani tam, kde by výbuch mohol spôsobiť obrovskú katastrofu.


Afrika: Putin schladil mierovú misiu

Africkí lídri, ktorí vycestovali na Ukrajinu a do Ruska, aby pomohli dohodnúť mier, neboli veľmi úspešní. Nie je to až také prekvapenie – len sa znovu potvrdzuje, že Vladimir Putin vôbec nemá záujem ukončiť vojnu.

O čo ide: Väčšina štátov Afriky pri vojne proti Ukrajine zaujala neutrálny postoj. Niektoré síce pri hlasovaní v OSN podporili rezolúcie, ktoré odsudzujú ruskú inváziu, no otvorene nechcú podporovať ani jednu stranu a majú skôr vágne vyhlásenia o mieri.

Zopár krajín aj v tejto situácii prehlbuje vzťahy s Ruskom a je v pravidelnom kontakte s najvyššími politickými predstaviteľmi z Moskvy. To je aj prípad Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá viedla mierovú delegáciu. S Ruskom obchoduje, organizuje spoločné vojenské cvičenia a podľa USA mu poslala aj zbrane.

Prezident JAR Cyril Ramaphosa so sebou zobral aj predstaviteľov Senegalu, Ugandy či Egypta. Najprv išli cez Poľsko do Kyjiva, potom do Petrohradu za Putinom.

Predzvesťou neúspechu misie bol letecký poplach, ktorý ich vítal pri príchode na Ukrajinu. Ruská armáda neprestala útočiť ani v čase, keď na Ukrajinu prišli politici, ktorí majú dobré vzťahy s Putinom.

O čom rokovali: Volodymyr Zelenskyj im v Kyjive povedal, že skutočný mier sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa ruské jednotky stiahnu z Ukrajiny. Momentálne podľa neho nemá zmysel rokovať s Putinom, no pozval africké štáty, aby sa zúčastnili na plánovanom veľkom mierovom samite o Ukrajine.

Po prvom dni to teda ešte vyzeralo ako-tak neutrálne. Facka pre mierovú misiu prišla až v Petrohrade. Putin sa ani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie