Denník N

Maďari si chceli odštipnúť kus Ukrajiny, získali len pár zajatcov, tvrdí bezpečnostný analytik

Ukrajinský bezpečnostný analytik Mychajlo Samus. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek
Ukrajinský bezpečnostný analytik Mychajlo Samus. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

V Maďarsku sa za nevyjasnených okolností ocitlo 11 ukrajinských vojakov, ktorých zajala ruská armáda. Troch z nich sa už ukrajinskej strane podarilo odviezť na Ukrajinu, ale zvyšných osem je stále pod maďarským dohľadom.

Príbeh jedenástich mužov, ktorí so zbraňou v ruke bránili Ukrajinu, ocitli sa v ruskom zajatí a teraz sú v Maďarsku, môže byť malou súčasťou veľkej geopolitickej hry.

Podľa maďarskej vlády sú už slobodní a do Maďarska prišli dobrovoľne. Naopak, ukrajinské ministerstvo zahraničia tvrdí, že ich v Maďarsku držia v izolácii a o tom, že by boli na slobode, nemôže byť reč.

Nemajú vraj prístup k informáciám, s príbuznými môžu hovoriť len v prítomnosti úradných osôb. Ukrajinskému veľvyslanectvu v Budapešti sa podarilo odviezť domov na Ukrajinu len troch z nich. Maďari tvrdia, že z ruského zajatia vojakov spoločnými silami oslobodili ruská pravoslávna cirkev a maďarský Maltézsky rád.

Podstatnou okolnosťou prípadu je, že minimálne niektorí majú maďarské občianstvo. Čo to znamená, vysvetľuje ukrajinský analytik Mychajlo Samus.

Za akciou s odovzdaním ukrajinských vojnových zajatcov Budapešti vidíte snahu Moskvy prispieť s pomocou Maďarska k rozvráteniu európskej jednoty. Prečo?

Je to predovšetkým cirkus. Hlavný cieľ by som označil za ideologický. Spočiatku totiž Maďari ohlásili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Viktor Orbán

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie