Denník N

Polícia vyšetruje Kollárove facky. Hamran dal NAKA zistiť, či Richterovú sledovala SIS

Boris Kollár a Barbora Richterová. Foto N – Tomáš Benedikovič a Facebook Barbory Richterovej
Boris Kollár a Barbora Richterová. Foto N – Tomáš Benedikovič a Facebook Barbory Richterovej

Polícia overovala v databáze áut evidenčné čísla vozidiel, z ktorých má strach bývalá partnerka Borisa Kollára Barbora Richterová. Policajný prezident Štefan Hamran povedal, že ich tam nenašli. Môže ísť o vozidlá tajnej služby. Prípad dal vyšetrovať elitnej NAKA.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Policajti začali vyšetrovať fyzický útok predsedu parlamentu a šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý v roku 2012 napadol svoju vtedajšiu partnerku Barboru Richterovú. Policajný prezident Štefan Hamran vo štvrtok potvrdil v Rádiu Expres, že sa zaoberajú incidentom spred 11 rokov, ktorý sa odohral v politikovej vile na Floride.

Predseda parlamentu sa k fackám priznal, s Richterovou sa rozchádzajú v opise okolností bitky. Kollár tvrdí, že ju napadol, lebo ohrozila ich malé dieťa tým, že ho na niekoľko metrov hodila cez obývačku. Richterová to popiera. Z vyjadrení oboch vyplýva, že Kollár ju fackoval už bez prítomnosti dieťaťa. Richterová hovorí, že pri tom stratila vedomie.

Policajný prezident Hamran oznámil, že dal Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) preveriť, či a kto sledoval Richterovú. Bývalá partnerka predsedu parlamentu totiž v liste všetkým poslancom napísala aj to, že má podozrenie zo sledovania, a naznačovala, že ide o Slovenskú informačnú službu (SIS), ktorú ovláda Sme rodina Borisa Kollára.

Tajná služba aj Kollár sledovanie popierajú. Podozrivé autá s evidenčnými značkami, na ktoré Richterová upozornila, podľa Hamrana nenašli v policajnej databáze, lebo informácia o nich je zablokovaná. Až v podrobnejšom systéme zistili, komu vozidlá patria. „Na základe hlbšej analýzy sme zistili, že evidenčné čísla existujú a kto je vlastníkom vozidiel,“ povedal policajný prezident Hamran.

Jedným z možných vysvetlení je, že autá vlastní SIS, pretože v policajnej databáze sú v takomto režime údaje o jej vozidlách. Hamran nechcel majiteľa prezradiť.

Nateraz nevieme, či nahlásené autá Richterovú naozaj sledovali. To budú vyšetrovať policajti z NAKA, ktorým Hamran prípad zveril. Expartnerky Borisa Kollára sa budú vyšetrovatelia pýtať na podrobnosti, keď si ju predvolajú vypovedať.

Prípadom sa bude v piatok ráno zaoberať aj parlamentný výbor pre kontrolu činnosti SIS. Progresívne Slovensko po Hamranových vyjadreniach zopakovalo, že Kollár by mal odstúpiť z postu predsedu parlamentu, a strana volá po dôkladnom a nezávislom vyšetrení všetkých podozrení. Na odchod vyzvali Kollára aj Smer a Demokrati.

V parlamente zatiaľ nepadol návrh na jeho prípadné odvolanie, nie je na to ani dostatok hlasov.

Video: Barbora Richterová: Boris Kollár o útoku na mňa klame (autorka: Martina Koník)

Hamran: Autá sme nenašli v policajnej databáze

„Budeme vyšetrovať aj podozrenia zo zneužívania štátnej moci na súkromné účely,“ povedal Hamran v súvislosti s podozreniami, či tajná služba sledovala Richterovú.

Barbora Richterová v utorok podala trestné oznámenie a zároveň rozposlala všetkým poslancom parlamentu list, že má obavy o svoj život a život svojich dvoch detí, ktoré má s Kollárom.

Vo svojom okolí spozorovala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Sme rodina

Vladimír Pčolinský

Slovensko

Teraz najčítanejšie