Denník N

Školský týždeň: Rozbieha sa jedna z najväčších reforiem v školstve, učivo viacerých predmetov sa zlepší

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Pred mesiacom minister školstva schválil nové učivo pre základné školy. Ide o jednu z najzásadnejších reforiem v školstve za ostatné roky, ktorá na najbližšie roky zmení, čo sa deti učia.

Táto zmena bola rozhodne potrebná. V súčasnosti sa totiž musia deti v školách učiť množstvo poznatkov, ktoré nepotrebujú. A mnohé veci, ktoré by sa im, naopak, zišli, zase v učive chýbajú. Problémom je aj to, že poznatky deti neraz nadobúdajú zbytočným memorovaním namiesto toho, aby si rozvíjali potrebné zručnosti, a teda dokázali pracovať s informáciami, riešiť problémy a podobne.

Na reforme sa pracuje už od roku 2020. Od najbližšieho školského roka sa podľa nového vzdelávacieho programu začne vyučovať v 40 pilotných školách. Pre všetky školy bude nové učivo platiť od septembra 2026. Reforma sa pritom začne spúšťať od prvého ročníka, čiže na staršie deti vplyv mať nebude.

V týchto dňoch dokonca o reforme prebieha kampaň, ktorá vzbudzuje veľké očakávania. Pozrime sa teda, či sa vzdelávací obsah skutočne podarilo upraviť tak, aby sa deti v školách učili najmä to, čo budú v budúcnosti potrebovať. Keďže nový vzdelávací program má 700 strán, pozrieme sa len na predmet slovenský jazyk a literatúra a na vzdelávacie oblasti človek a príroda a človek a spoločnosť.

V slovenčine sa budú rozvíjať najmä komunikačné a čitateľské zručnosti

Začnime predmetom slovenský jazyk a literatúra.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie