Denník N

Obvinený Kičura chcel opäť súdiť. Návrat mu pokazil exminister Karas a Najvyšší správny súd

Kajetán Kičura. Foto – TASR
Kajetán Kičura. Foto – TASR

Kajetán Kičura mal prerušený výkon funkcie sudcu od roku 2012, keď sa stal šéfom štátnych hmotných rezerv. Vlani ministerstvu spravodlivosti oznámil, že od januára 2023 sa vracia na súd.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sudca Kajetán Kičura, ktorý je na verejnosti známy ako bývalý predseda Štátnych hmotných rezerv a majiteľ zlatých tehličiek, sa chcel opäť vrátiť na súd.

Kičura je už tri roky obvinený z korupcie, legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ako aj porušovania povinností pri správe cudzieho majetku aj machinácií pri verejnom obstarávaní. Viac ako rok bol vo väzbe, pričom z týchto skutkov ho polícia podozrieva za éry, keď riadil štátne hmotné rezervy.

Ich predsedom sa stal v roku 2012, keď ho oslovil vtedajší premiér Robert Fico. Kičura si kvôli tomu prerušil výkon funkcie sudcu. Pôsobil na Okresnom súde v Čadci, ktorému počas prvej Ficovej vlády aj predsedal.

V roku 2019 Smer navrhoval Kičuru aj za ústavného sudcu. Práve vtedy počas vypočutia priznal, že sú s Ficom osobní priatelia.

Kičura začiatkom novembra 2022 oznámil ministerstvu spravodlivosti, že chce znovu súdiť, a to od januára tohto roku. Jeho ambície

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kajetán Kičura

Najvyšší správny súd

Viliam Karas

Slovensko

Teraz najčítanejšie