Denník N

Boris Kollár nechránil dieťa, ale svoje ego. Ak mu to prejde, bude to mať vážne následky, hovorí terapeutka Kusá

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V najbližších týždňoch až mesiacoch bude mnoho žien v slovenských domácnostiach trpieť príkladom Borisa Kollára, tvrdí párová terapeutka Jolana Kusá. Podľa nej môže mať na mužov veľký dosah to, keď sa vrcholový politik prizná k tomu, že zbil ženu, a ešte sa prizná, že by to zopakoval. Muži dostanú podvedomý pocit, že si to môžu dovoliť tiež.

„Je to ako dážď, ktorý padá na úrodnú pôdu a vyrastie z nej násilie. Nie je to vedomé správanie, ale v afekte, pod vplyvom emócií. Keď je príčina, tak ja môžem – dokonca ako chlap mám povinnosť – zakročiť,“ vysvetľuje Kusá.

Vysvetľuje, že Kollárovo správanie v súkromí zasahuje aj do výkonu verejnej funkcie. Podľa nej sa ukazuje správaním vo vzťahoch ako nezrelá osobnosť. „Naučil sa, že od každého dostane to, čo chce. Vie buď zastrašiť, alebo vyjednať, zobchodovať. To sú všetko málo sofistikované metódy, ktorými sa dohadujú 14-roční šarvanci. Ale je to nezrelé správanie, tak v politike, ako aj v súkromí,“ vysvetľuje.

Druhý najvyšší ústavný činiteľ na Slovensku sa priznal, že zbil svoju partnerku. Čo ste si pomysleli, keď ste ho počúvali?

Aj keby to bol iba verejný funkcionár na úrovni miestneho úradu, aj tak by ma to veľmi pobúrilo. Na to, aby sme zastavili domáce násilie, sa musí zmeniť celý systém. Ten sa mení zo všetkých strán – pôsobením zhora zo strany lídrov, ale aj zdola vo výchove detí. Ale keď sú snahy o zmenu zhora sabotované, posunie nás to vzad. To, čo povedia lídri a autority, padá ako zlatý dážď na postoje bežných ľudí, mužov a žien. Najmä na tých, ktorí sú neistí a majú podobne patriarchálne postoje.

Video: Boris Kollár o útoku na mňa klame, vraví Barbora Richterová (autorka: Martina Koník)

Aj žien?

Áno, žije to v historickej pamäti mužov a žien. Je to prítomné v ľudovej tvorbe – zbiť ženu, akoby si roľu pohnojil. Ženy sa naučili prijať a prežiť to. Barbora Richterová má s Kollárom predsa druhé dieťa. Zrejme si vytvorila mechanizmy, ktorými situáciu spracuje a je schopná prijať ho k ďalšiemu rodičovstvu. Aj keď tvrdí, že ju kvôli tomu pred desiatimi rokmi skoro zbil do bezvedomia. Je to atavistické správanie, ktoré máme v sebe.

Čo tým myslíte?

Kollár povedal, že keby sa to zopakovalo, zachová sa rovnako. Ale takto sa správali hordy v pralesoch. Po našich predkoch máme uložené

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
  • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie