Denník N

Vnútorné bolesti, nevypovedané výčitky. Netypické ženské hrdinky v románe Krajina matiek

Slavka Liptáková a jej román Krajina matiek. Foto - Anasoft litera
Slavka Liptáková a jej román Krajina matiek. Foto – Anasoft litera

Finalistka Anasoft litery ponúka netradičný pohľad na rodinu a na ženy, ktoré sa neľutujú a nerobia zo seba trpiteľky. Kráčajú vpred, pretože vedia, že ich nemá kto preniesť cez krivdy a hnev.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Téma rodiny a ženského vnímania sveta sa tiahne mnohými knihami, ktoré som v rámci svojho porotovania literárnej ceny Anasoft litera 2023 prečítala. Slavka Liptáková so svojím románom Krajina matiek (Petrus, 2022) medzi nimi vyčnieva.

Môže za to jednoduchý jazyk, uveriteľné postavy a silný ženský hlas, ktorý jej knihe dominuje. Ozýva sa z každej strany, aby autorka ukázala, že rodinné vzťahy, aj tie najbližšie, nemusia vydržať za každých okolností.

Krajinu matiek môžeme pokojne označiť za veľký román. Autorka sleduje generáciu žien, ktoré sa narodili v Levoči. S týmto miestom sú hlboko späté. Niektoré ho opúšťajú, aby sa tam potom aj tak (aspoň na chvíľu) vrátili.

Hlavné postavy sú ženy, sestry, matky, staré mamy, tety. Každá na svoj život míňa všetky sily. O ich osudoch sa dozvedáme vďaka premyslenému deju, akoby labyrintu, ktorý autorka buduje.

Liptáková nevyzrádza všetko, nezhosťuje sa chronologického rozprávania. Píše o viac ako 120 rokoch rodiny tak, že sprvu síce môže jej rozprávanie vyznievať zmätočne a chaoticky, avšak postupne sa pred nami utvorí príbeh rodiny poznačenej osobnými príkoriami.

Krivda, hádky, ticho

Liptáková píše o rodinných vzťahoch, komplikovaných väzbách, ktoré zvetrávajú každou skúškou aj nepatrnou chybou. Tieto vzťahy si neidealizuje – venuje sa rozhádaným sestrám, tichu medzi dcérou a mamou, odcudzeniu aj prekliatiu.

„Agnes sa nestarala, dokonca takmer nepostrehla, že Editu zaľahol pocit krivdy. Tej istej, ktorá sa kedysi votrela do srdca Anne, keď čakala návštevu, ktorá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Anasoft litera

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie