Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Najväčší európsky denník prepustí asi 200 ľudí, časť z nich nahradí umelá inteligencia

Ilustračné foto - Pexels/brotiN biswaS/CC
Ilustračné foto – Pexels/brotiN biswaS/CC

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nemecký denník Bild presunie časť redakčnej práce z ľudí na umelú inteligenciu (AI). Vedenie redakcie už informovalo zamestnancov, že sa budú musieť rozlúčiť s kolegami, ktorých prácu vedia nahradiť AI a automatizované systémy.

„Úlohy editorov, zamestnancov výroby tlače, korektorov, editorov fotografií a asistentov už nebudú existovať tak ako dnes,“ napísalo v internom emaile vedenie vydavateľstva Axel Springer, ktoré tento najpredávanejší európsky denník vydáva. Informoval o tom konkurenčný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Viac informácií: Vedenie Bildu má ambíciu znížiť náklady o 100 miliónov eur, o prácu môže prísť až 200 zo súčasných 1000 zamestnancov.

  • Rušenie pracovných miest nesúvisí len s AI, ale aj s ďalšími zmenami v redakcii, napríklad v regiónoch.
  • Noviny znížia počet regionálnych vydaní z 18 na 12. Pred dekádou ich mali takmer tridsať.
  • Podobné opatrenia by sa mohli dotknúť aj denníka Die Welt, ktorý tiež vydáva Axel Springer.

Umelá inteligencia má pomáhať novinárom a šetriť im čas. „Veríme v príležitosti, ktoré prináša AI. Chceme ich využiť na zlepšenie a dlhodobé udržanie nezávislej žurnalistiky,“ povedal hovorca Bildu pre denník Guardian.

„Pristupujeme k téme s otvorenou mysľou a máme mnoho iniciatív na skúmanie rôznych oblastí využitia AI pre naše médiá, a to v oblasti výroby, ako aj vo vzťahu k čitateľskej skúsenosti,“ dodal hovorca.

Kontext: Bild na vrchole svojej slávy predával 4,5 milióna výtlačkov novín denne, dnes má náklad vyše 1 milióna. Riaditeľ vydavateľstva Mathias Döpfner vo februári povedal, že firma sa v najbližších rokoch zmení z printovej na digitálnu mediálnu spoločnosť.

Umelá inteligencia podľa neho urobí žurnalistiku lepšou, ako bola predtým, alebo ju nahradí. „Prežijú iba tí, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mediabriefing logoMediaBrífing

Umelá inteligencia

Svet

Teraz najčítanejšie