Denník N

Eduard Heger: Bol som s Borisom Kollárom v koalícii, ale to neznamená, že by som do toho išiel znova

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vnímam ako problém, čo sa stalo a čo Boris Kollár povedal, teda že by to urobil znovu. Ak by aj matka páchala násilie na deťoch, nie je v poriadku páchať násilie na tej matke, komentuje kauzu svojho bývalého koaličného partnera expremiér Eduard Heger.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Eduard Heger (47) je bývalý premiér, v minulosti člen predsedníctva OĽaNO, dnes predseda strany Demokrati. V rozhovore okrem iného hovorí:

  • čo o ňom hovorí prenechanie postu volebného lídra;
  • prečo padla voľba práve na Andreu Letanovskú;
  • či by si znovu za koaličného partnera vybral Borisa Kollára;
  • či pochybil pri nemocnici Rázsochy;
  • koľko chcú Demokrati minúť v kampani.

Vaša strana vo štvrtok oznámila, že volebnou líderkou do parlamentných volieb bude pani Andrea Letanovská a nie vy. Nedá sa tento krok chápať ako priznanie, že vy by ste ako líder nemuseli Demokratov doviesť do parlamentu?

Nie, takto sa to chápať nedá.

Ako inak si to má volič vysvetliť?

Tomu sme venovali štvrtkovú tlačovú besedu. Som veľmi rád, že Andrea Letanovská je naša volebná líderka. Jej celoživotný príbeh najkrajšie vystihuje ponuku strany Demokrati. To je zodpovedná, odborná a nesebecká politika, snaha pomáhať ľuďom a riešiť ich problémy.

Ja rozumiem, že to musíte nejakým spôsobom odkomunikovať. Na druhej strane, keď bývalý premiér nie je volebným lídrom strany, ktorej je predsedom, vždy je tam nejaké „ale“. Tak to bolo u Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej aj u Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Bolo tam prítomné priznanie, že s týmito politikmi je istý problém. Preto sa pýtam, či to tak nie je aj s vami – sám vravíte, že to robíte „v záujme celku“.

Beriem, že každý sa na to môže pozerať, ako chce. Ale my budeme komunikovať, ako to naozaj bolo. Ja som chcel – nemusel som – uvoľniť prvé miesto na kandidátke. Je v tom istý spôsob, ako deklarovať, že chceme politiku robiť nesebecky. A zároveň Andrea Letanovská ako záchranárka a primárka ARO v Národnom onkologickom ústave každý deň rieši tie najťažšie prípady. Zachraňuje životy pacientov. To je krásne vykreslenie toho, o čo ide aj nám.

Expremiér Heger: Že som bol s Kollárom v koalícii, neznamená, že by som bol opäť
(autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič)

Nespochybňujem príbeh pani Letanovskej, určite má miesto aj v politike. Ale vy ste bývalý predseda vlády. Z hľadiska politickej trajektórie ste mali významnejšiu funkciu aj viac skúseností. Ešte pred mesiacmi ste hovorili, že máte záujem riadiť krajinu.

Naša strana má viacero rozmerov. Jeden z nich je, že sme tím. Tím skúsených politikov aj ministrov, aj nových osobností. Máme kombináciu, ktorú dnes žiadna iná strana nemá. Skĺbili sme skúsenosti z riešenia ťažkých kríz s novými osobnosťami a nesebeckou politikou. To sa prejavuje aj v parlamente. Ako jediní sme nezahlasovali za valorizáciu dôchodkov. Niekto si povie – vy nedoprajete dôchodcom? Jasné, že by sme dopriali, ale z čoho? SaS kritizovala, keď chcel populisticky valorizovať dôchodky Robert Fico, a teraz naskočila aj ona na túto vlnu.

V čom je váš krok nesebecký?

Rozmýšľal som nad tým, ako by som aj ja skutkom ukázal, prečo hovoríme o nesebeckej politike. Prirodzene tým, že uvoľním miesto volebného lídra pre niekoho iného.

Pre niekoho lepšieho?

Príbeh Andrey Letanovskej je bezkonkurenčný nielen v našej strane, ale všeobecne na politickej scéne.

Budem spochybňovať tú nesebeckosť. Ak ste sa rozhodli uvoľniť miesto volebného lídra, predpokladám, že to robíte preto, aby vaša strana dosiahla čo najlepší volebný výsledok. Takže to bude dobré aj pre vás.

Ja som človek, ktorý vždy uprednostní úspech kolektívu a celku pred svojím vlastným úspechom.

Lenže z tohto úspechu by ste ťažili tiež. Čím viac percent, tým lepšie pre celú stranu, a teda aj pre vás, to nie je až také nesebecké.

Ľudia ma poznajú. Držal som koalíciu, aby sme mohli schváliť všetky dôležité reformy z plánu obnovy, a politicky som na tom tratil. Často mi hovorili, že keby som s tým skončil skôr, mal by som oveľa iné percentá. Myslím si, že som svojím rozhodovaním dokázal, že mi nejde o percentá, o svoju vlastnú slávu, o svoj vlastný úspech. Ide mi o úspech celku. Vtedy krajiny, dnes strany, ale vlastne aj krajiny. Lebo je dôležité, aby strana Demokrati bola v parlamente a v budúcej vláde.

Nie je skutočným dôvodom toho, prečo nebudete volebným lídrom, fakt, že aj vašim voličom prekáža, že ste sa dostatočne včas neodstrihli od Igora Matoviča?

Prieskumy vaše slová nepotvrdzujú. Meno Heger sa v rebríčkoch stále objavuje za prezidentkou Čaputovou, Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom.

Vo štvrtok ste predstavili volebný šot a Igor Matovič sa tam mihne hneď dvakrát. V momente, keď vaša nová volebná líderka, pani Letanovská, vraví, že cíti „znechutenie a hnev nad politikmi, ktorí sa starajú o vlastné egá a peňaženky“, v televízii za ňou vystupuje on či poslanec Smeru Ľuboš Blaha. To ukazuje, že sa voči Matovičovi chcete vymedziť, a otázka je, či vy osobne ste sa voči Matovičovi vymedzili dostatočne a včas.

Ja som sa voči nemu vymedzil úplne, keď som odišiel z OĽaNO. Takže je to úplne jasné. Založili sme stranu Demokrati s víziou konštruktívnej a pokojnej politiky a tú robíme.

Do volieb pôjdete ako dvojka kandidátky – bola úvaha, že by ste boli napríklad na 150. mieste? Taký OĽaNO model?

Takáto úvaha nebola.

Kto všetko bude ešte v prvej desiatke?

Veľmi radi predstavíme našu kandidátnu listinu, ale ak dovolíte, neurobím to dnes.

Mohol byť volebným lídrom ešte niekto iný? Zvažovali ste napríklad Jaroslava Naďa?

Debata bola, ale veľmi rýchlo sme pochopili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Eduard Heger

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie