Denník N

Prigožinova vzbura predznamenáva ruskú porážku

Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného vagnerovca. Foto - TASR/AP
Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného vagnerovca. Foto – TASR/AP

Eskapáda Vagnerovej skupiny ukazuje, že Putinova vojna na Ukrajine pre neho nevyzerá dobre.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Vzbura Vagnerovej skupiny, žoldnierskej armády, ktorú založil petrohradský podnikateľ v gastronómii Jevgenij Prigožin, po mesiacoch výsmechu namierenom proti vojenským veliteľom v Moskve až tak neprekvapuje. No vzhľadom na načasovanie – prišla uprostred ukrajinskej protiofenzívy – by táto zjavná rekonštrukcia pochodu Benita Mussoliniho na Rím z roku 1922 mohla predznamenať porážku Ruska vo vojne, ktorú pred 16 mesiacmi samo začalo.

V piatok ráno Prigožin zverejnil na Telegrame dlhé video, v ktorom tvrdil, že invázia na Ukrajinu je len výsledkom márnivosti ministra obrany Sergeja Šojgua a obchodných záujmov skorumpovanej oligarchie. Povedal, že ruská armáda ustupuje a stráca desaťkrát viac vojakov, než by stratila pod lepším vojenským velením. (Mimochodom, niektorých ruských opozičníkov už roky väznia za oveľa slabšie vyjadrenia. Za „diskreditáciu armády“ hrozí podľa ruského trestného zákona až 15-ročné väzenie.)

O niekoľko hodín neskôr Prigožin obvinil Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova z nariadenia raketového útoku na tábory Vagnerovej skupiny hlboko za ruskou hranicou. Jeho vojaci v noci ovládli vojenské a administratívne budovy v meste Rostov nad Donom na juhu Ruska. Tam sa Prigožin stretol s dvoma vysokopostavenými ruskými generálmi a žiadal, aby mu boli odovzdaní Šojgu i Gerasimov, inak vraj začne pochod na Moskvu. „Poďte si ich zobrať,“ kontroval so smiechom generálporučík Vladimír Alexejev, zástupca veliteľa ruskej vojenskej rozviedky.

Kolóna vagnerovcov sa teda presunula do Voroneža, jej nákladné autá sa na ceste miešali s civilnými autami, aby sťažili útok zo vzduchu. Prigožin tvrdil, že jeho jednotka má 25-tisíc bojovníkov, hoci skutočný počet je pravdepodobne menej ako 10-tisíc. Skupinu totiž zdecimoval 220 dní trvajúci boj o Bachmut a odchod takmer všetkých preživších odsúdených, ktorých Prigožinovi dovolili naverbovať v trestaneckých táboroch. Napriek tomu sa bitkou zocelení žoldnieri pri presune cez ruské vnútrozemie nestretli so žiadnym odporom.

To sa pravdepodobne zmení.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie