Denník N

Dom Albrechtovcov dostal nečakanú podporu. Môžeme ísť do finále rekonštrukcie, vravia ľudia, ktorí ho pred 12 rokmi zachránili (+ foto)

Pohľad z prvého poschodia Domu Albrechtovcov na vstupnú bránu z Kapitulskej ulice. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pohľad z prvého poschodia Domu Albrechtovcov na vstupnú bránu z Kapitulskej ulice. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najlepšie to vidno pri návštevách s dlhým odstupom. Keď sme tam boli v máji 2015, už bolo zrejmé, že jeden z najstarších domov v historickom centre Bratislavy sa podarilo zachrániť. Mal novú strechu, novú fasádu a vyčistené miestnosti.

V apríli 2021 už bola budova na Kapitulskej 1 sčasti vymaľovaná, mala nové okná, vnútri boli reštaurované historické maľby a vonkajší dvor so štrkom sa zmenil na záhradu.

Počas uplynulého týždňa sme tam našli kmitať dve partie robotníkov naraz a bol zreteľný ďalší veľký posun v rekonštrukcii.

„Dokončujeme interiér, podlahy, parkety, akustický strop a viacbodové stmievateľné osvetlenia, aby sa tu pohodlne hralo aj počúvalo. A akurát nám prišli stavať pódium na koncerty v záhrade,“ vysvetľuje Igor Valentovič z občianskeho združenia Albrecht forum. Spolu so svojou rodinou, priateľmi a ďalšími podporovateľmi tu na obnove pracujú už dvanásť rokov.

Ich hlavný cieľ je stále rovnaký. Dom sa má opäť stať kultúrnym centrom, ako ním bol v časoch, keď tu žila rodina Albrechtovcov, tentoraz oficiálnym. Dnes má k tomu už veľmi blízko. Aj vďaka veľkej mobilizácii v nedávnej kampani a gestu súkromného donora.

Čo znamená 30-tisíc eur

Keď ich vybrali spomedzi štyristo pamiatok medzi deviatich finalistov súťaže Poklady Slovenska, potešili sa. Vtedy ešte nik netušil, čo sa začne diať. V hlasovaní to bolo napínavé do posledného dňa.

Vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch by takmer 19-tisíc hlasov v online hlasovaní znamenalo suverénne víťazstvo – tento rok to bola tesná prehra, pretože gotické fresky v obci Stará Halič pri Lučenci nakoniec dokázali zmobilizovať ešte o pár stoviek hlasov viac.

Albrecht forum sa s tým zmierilo, no organizátor súťaže, Nadácia VÚB, sa po piatich dňoch rozhodol urobiť gesto. V utorok 20. júna oznámil, že Domu Albrechtovcov udelil špeciálny grant v rovnakej výške ako gotickým nástenným maľbám v Starej Haliči. To znamená, že obe pamiatky dostanú na rekonštrukciu po 30-tisíc eur.

„Je to veľká satisfakcia, pre nás aj pre všetkých, ktorí nás podporili. Dostali sme vyše šesťsto gratulácií a veľa ďalších pozitívnych reakcií. Ľudia sa s Domom Albrechtovcov začali identifikovať, mnohí sa o ňom dozvedeli prvýkrát a uvedomili si, že v Bratislave môžeme mať niečo nové, podporme to,” hovoria členovia združenia Albrecht forum.

Rozprávame sa v záhrade, po tom, ako sa zhromaždili na spoločnú fotografiu. Prišli tí, ktorí mohli a ktorí sa najviac zaslúžili o úspešnú kampaň. Pomáha a podporuje ich ešte veľa ďalších ľudí.

Nečakaná finančná injekcia sa im hodí, ale upozorňujú, že stále je to len suma okolo 3-4 percent celkového rozpočtu. Dom je totiž obrovský – jeho rozloha je až 450 štvorcových metrov, záhrada má „len“ 350. Postavený bol pred sedemsto rokmi a Igor Valentovič sumarizuje, že Albrecht forum zatiaľ pri rekonštrukcii preinvestovalo približne 700-tisíc, teda „čo rok histórie, to tisícka“. Celkovú sumu obnovy spolu s nevyhnutným zariadením odhadujú na 900-tisíc eur.

Na čiernobielej fotografii archívny záber so stavom domu v roku 2010. Foto N – Tomáš Benedikovič
Jar 2021. Foto N – Vladimír Šimíček
Jar 2015. Foto N – Tomáš Benedikovič

História domu

Keď sa v stredovekom dome v roku 1945 usadila rodina Albrechtovcov, vytvorila z neho oázu umenia. Alexander Albrecht (1885 – 1958) bol skladateľom, dirigentom Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina a pedagógom.

Jeho syn Ján, prezývaný Hansi (1919 – 1996), bol violista, muzikológ, estetik a učil na neďalekej Vysokej škole múzických umení. Doma však viedol svoju vlastnú neformálnu univerzitu, kde sa okrem komorných koncertov pestovalo to, čomu Francúzi hovoria savoir vivre – umenie života, vzdelanosť a cibrenie vkusu.

Unikátny priestor dýchajúci atmosférou starého Prešporka uprostred šedivej Bratislavy prežil komunistický režim. Po smrti Hansiho manželky Viery v roku 2003 cirkev, ako majiteľ domu, plánovala prestavať dom na ubytovanie pre penzionovaných duchovných.

Po rozhovoroch s členmi novozaloženého občianskeho združenia cirkev vyšla pamätníkom stretnutí u Albrechtovcov a dobrovoľníkom v ústrety. Prenajala im dom na 25 rokov. Preambula zmluvy o nájme priznáva pamätnej hodnote domu zásadný význam presahujúci dĺžku nájomného vzťahu a možnosť jeho predĺženia.

Prečo potrebuje podporu pamiatka v Bratislave

Mnohí ľudia sa počas súťaže Poklady Slovenska pozastavovali nad tým, prečo treba podporovať práve pamiatku v hlavnom meste a nie tie ostatné. Bratislava je síce najbohatší región, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Skryté pamiatky

Kultúra

Teraz najčítanejšie