Denník N

Bieloruský denník: Kým odporcovia Lukašenka chodia na dúhové pochody, režim chce trestať propagáciu „netradičných sexuálnych vzťahov“

Ilustračné foto – Pexels
Ilustračné foto – Pexels

Ďalšie neporozumenie medzi občianskou spoločnosťou a diktátorským režimom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Generálna prokuratúra Bieloruska pripravuje ďalšie zmeny v bieloruských zákonoch. Bezpečnostné orgány chcú zaviesť nútenú liečbu „osôb trpiacich pedofíliou“, a to pomocou chemickej kastrácie. Takýto postup však ochrancovia práv na celom svete považujú za porušovanie ľudských práv.

Predložil sa ešte jeden nebezpečný návrh, ktorý bol zjavne „odpísaný“ od Ruska: generálna prokuratúra chce zaviesť zodpovednosť za „propagovanie netradičných sexuálnych vzťahov, zmeny pohlavia, pedofílie a bezdetnosti“. V podstate to znamená, že ak jednoducho nechcete mať deti a zmienite sa o tom na sociálnych sieťach, Bielorusko bude mať dôvod na vaše potrestanie. Alebo napríklad aj za to, že zverejníte fotografiu dúhy.

Ako na to reaguje občianska spoločnosť?

Občianska spoločnosť v Bielorusku jednoznačne vystupuje proti diskriminačným zákonom. A to sa netýka iba otázok spoločenstva LGBTQ+. Dôležité je aj to, že v Bielorusku sa i tie body zákonov, ktoré sa zdajú byť adekvátne (za propagovanie pedofílie zrejme skutočne treba vyviesť zodpovednosť), môžu využiť ako represívny nástroj. Keď v krajine nefungujú zákony, bezpečnostné orgány a štátny aparát môžu zákon interpretovať tak, ako im to vyhovuje.

Na sociálnych sieťach sa na fotke objaví náhodné dieťa, ktoré kráča po ulici? „Propagácia pedofílie.“

Zverejnili ste fotku dúhy alebo dvoch objímajúcich sa priateľov rovnakého pohlavia? Očividná „propagácia netradičných sexuálnych vzťahov“.

Alebo sa vám na mobile nájde správa, v ktorej hovoríte priateľom, že neplánujete mať deti? „Propagácia bezdetnosti.“

A čo ak nejaký mladý muž na Twitteri zažartuje, že „keby som bol dievča, tak by som…“? „Propagácia zmeny pohlavia.“

Znie to absurdne? Tak si teda pripomeňme, ako v Bielorusku zatvárajú ľudí za ponožky vo farbách štátnej vlajky alebo za stužky vo farbách Ukrajiny vpletené do vlasov.

Avšak zdá sa, že v súčasnosti neexistujú reálne nástroje proti týmto zásahom. Zatiaľ sa dá len tvrdiť, že tieto zmeny v zákonoch nie sú oprávnené, vysvetľovať to širokej verejnosti a čakať na vhodný okamih, keď sa diskriminačné zákony budú dať zrušiť.

Aký majú Bielorusi vo všeobecnosti názor na komunitu LGBTQ+?

Je to zložitá otázka; pred odpoveďou na ňu je dôležité uviesť určité súvislosti.

Po prvé, v Bielorusku sa vedie silná propagácia „tradičných hodnôt“, „tradičnej rodiny“ atď. Celý štátny systém pracuje na tom, aby spoločnosť netolerovala žiadne intímne vzťahy okrem vzťahu medzi mužom a ženou.

Po druhé, k tomu sa pridáva aj silná propagácia „ruského sveta“, ktorý takisto využíva príbeh o tradičných hodnotách a homofóbii ako súčasť svojej identity.

Po tretie, hoci doteraz neexistoval zákon o propagovaní LGBTQ+, byť verejne gejom alebo lesbou je v Bielorusku pomerne nebezpečné.

Toto všetko vedie k tomu, že v Bielorusku, žiaľ, skutočne prevláda pomerne vysoká úroveň homofóbie. Pritom sa však zdá, že situácia nie je beznádejná. Treba len vypnúť Lukašenkovu a Putinovu propagandu a začať so vzdelávacími kampaňami na tému sexuálnej orientácie, rodovej identity atď.

Kde sa berie tento optimizmus? Na dúhových pochodoch, ktoré sa v súčasnosti konajú v rôznych krajinách sveta, sa zúčastňuje veľa Bielorusov, ktorí sú viditeľní a prichádzajú na ne s bieloruskými štátnymi vlajkami. Na týchto pochodoch sa pritom zúčastňujú zástupcovia komunity LGBTQ+, ako aj heterosexuálni ľudia.

Na pochode vo Varšave boli v bieloruskom zástupe prítomní bývalí politickí väzni, pretože chápu, že nemožno podporovať časť obyvateľstva a zároveň diskriminovať inú. Solidarita platí pre všetkých.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

1492

Centrum ochrany ľudských práv Viasna oznámilo, že k 21. júnu má v Bielorusku 1492 ľudí štatút politických väzňov. Navyše treba opätovne pripomenúť, že počet ľudí, ktorí sa nachádzajú v bieloruských väzniciach, vo väzenských kolóniách a vo vyšetrovacej väzbe z politických dôvodov, je niekoľkonásobne vyšší. Hoci nie všetci Bielorusi prenasledovaní Lukašenkom spĺňajú formálne kritériá štatútu politických väzňov, neznamená to, že ich tresty nie sú politicky motivované.

Sú jadrové zbrane už v Bielorusku?

Putin a Lukašenko neustále hovoria o rozmiestnení taktických jadrových zbraní v Bielorusku. 16. júna ruský diktátor oznámil, že prvé dodávky jadrových zbraní na územie Bieloruska sa už uskutočnili. Toto oznámenie zapadá do celého radu iných protirečivých vyhlásení oboch diktátorov: raz hovoria, že jadrové zbrane sa už rozmiestňujú; inokedy zasa, že sa rozmiestnia až v júli; a potom zase, že sa dovážajú. Ako je to v skutočnosti?

Dať stopercentnú odpoveď nie je možné, avšak nezávislá monitorovacia skupina Bieloruský Gajun oznámila, že večer 16. júna nemali ešte potvrdené reálne premiestňovanie taktických jadrových zbraní na územie Bieloruska. Tejto monitorovacej skupine možno dôverovať, keďže sledujú vojenskú aktivitu pomocou siete dobrovoľníkov a ľudí, ktorým to nie je ľahostajné, na území celej krajiny.

Podpora od prezidenta Poľska

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že jeho krajina bude bojovať za oslobodenie všetkých politických väzňov v Bielorusku a naďalej podporovať Bielorusov, ktorí nesúhlasia s diktatúrou. Pritom vo svojich vyhláseniach jasne oddelil bieloruský národ od Lukašenkovho režimu slovami, že proti diktátorovi treba naďalej zavádzať sankcie a stupňovať tlak. Kým bude krajinu kontrolovať Lukašenko, bude Poľsko považovať Bielorusko za krajinu, ktorá je zodpovedná za vedenie Putinovej vojny.

Lukašenko by bol rád, keby za ním stálo 80 % Bielorusov

Bieloruský diktátor sa stretol s predsedom Ústrednej volebnej komisie Bieloruska a dotkol sa aj otázky svojho ratingu pred budúcimi parlamentnými a prezidentskými voľbami. Podľa jeho slov ho podporuje 80 % Bielorusov a o zvyšných 20 % ešte zabojuje.

Je zrejmé, že to nie je pravda, no nie je jasné, či si to uvedomuje aj sám diktátor. 80 % je pre Lukašenka takmer magickým číslom. Vo všetkých voľbách (okrem prvých, ktoré vyhral čestným spôsobom) mu vyčíslili výsledok práve okolo 80 %. Je možné, že pre diktátora je to istá forma sebauspokojenia alebo pokyn pre jeho okolie: takéto čísla sa mi páčia, takže mi ich láskavo sfalšujte práve takto.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie